Złota moneta kolekcjonerska czyli?

Definicji złotej monety kolekcjonerskiej jest tyle ilu posiadaczy. Dla jednych jest to cenny numizmat do kolekcji, inni kupują pojedynczą monetę, choć numizmatykami nie są, ale z jakichś względów chcą ją mieć, jeszcze inni podchodzą do zagadnienia wyłącznie od strony praktycznej i złote monety kolekcjonerskie 1976-2009 traktują jako środek inwestycyjny.

Zdjęcie znalezione na stronie Rynekzlota24.pl

Wszystkie podejścia są dopuszczalne, ale inwestując w monety musimy zauważyć, że zysku de facto nie przynosi złoto, w którym wybite są monety, ale zmiana wartości kolekcjonerskiej- im wyższy będzie popyt na daną monetę, tym wyższą cenę może ona osiągnąć. Zupełnie inaczej patrzą na złote monety kolekcjonerskie 1976-2009 osoby, dla których moneta ma wartość nie jako złoto, ale jako przedmiot o wartości sentymentalnej. Celowo unikam mówienia o numizmatykach, ponieważ złote monety kolekcjonerskie cieszą się uznaniem także wśród osób, których zbiory liczą jedynie tę jedną jedyną, z jakich powodów szczególnie cenną monetę.

Oczywiście numizmatyk podchodzi do złotej monety kolekcjonerskiej jeszcze inaczej, ponieważ jest ona częścią pasji, a trzeba przyznać, że złote monety kolekcjonerskie 1976-2009 mogą taką pasję obudzić, ponieważ wykonywane są naprawdę starannie, zgodnie ze sztuką wykonywania monet kolekcjonerskich: w najwyższej jakości kruszcu, niezwykle starannie i, co nie mniej ważne, w niezbyt wielkim nakładzie, co mogłoby spowodować, że straciłyby one wartość. Tymczasem większość wartości złotej monety kolekcjonerskiej zasadza się właśnie na bardzo ograniczone dostępności, przez co moneta taka jest sama w sobie zjawiskiem naprawdę wyjątkowym.

Nakłady złotych monet kolekcjonerskich, których emitentem jest Narodowy Bank Polski otrzymują się w granicach kilku tysięcy sztuk, natomiast same monety bite są w trzech nominałach: jako pięćdziesięciozłotówki, stuzłotówki oraz dwustuzłotówki w cenie niemal czterystu do prawie tysiąca ośmiuset złotych. Ceny na złote monety kolekcjonerskie ustalane są arbitralnie przez emitenta i tak naprawdę dopiero kilka kolejnych tygodni na aukcjach forach internetowych pozwala uzyskać wgląd w to, jak wysoką cenę uzyskały poszczególne numizmaty. W serii złotych monet kolekcjonerskich 1976-2009 ukazało się wiele niezwykle cennych, niemalże legendarnych numizmatów, co tym bardziej zachęciło wielu kolekcjonerów do dalszego powiększania swoich zbiorów właśnie w zakresie złotych monet kolekcjonerskich.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *