Wstęp do numizmatyki

Dzisiejsi ludzie lub jak wolimy się nazywać – ludzie współcześni, oprócz pracy i powinności rozbudzają w sobie różnorakie pasje. Dla jednych sposobem spędzania wolnego czasu jest sport, dla innych natomiast spokojny wieczór z książką w ręku.

Numizmatyka - zdjęcie znalezione na stronie Eustka.com
Numizmatyka – zdjęcie znalezione na stronie Eustka.com

Są jednak też inni, nazywani przez tych pierwszy często zbieraczami. Otóż zbierać można różne rzeczy, od kapsli po samochody. Niewiele jest jednak zainteresowań tak silnie związanych z historią ludzkości i tak praktycznych jak numizmatyka. Uważana za naukę pomocniczą oraz mniejszy dział historii numizmatyka jest nauką zajmującą się monetami, banknotami oraz innymi przedmiotami pełniącymi funkcję płatniczą. Jest to nauka z jednej strony coś odległego, bo zamierzchłego i po części bardzo odległego z drugiej strony coś bardzo bliskiego naszej codzienności, co może być dla nas czymś więcej niż tylko rzutem okiem w przeszłość.

Pewne jest to, że nie jest to pasja dla każdego bez wyjątku. Wymaga bardzo dużego zaangażowania, cierpliwości oraz spostrzegawczości.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *