„Wiadomości Numizmatyczne”

Jak wiadomo, numizmatyka nie jest dziedziną obcą dla sporej grupy Polaków, gdyż kolekcjonowanie monet to hobby wielu ludzi. Do czynienia mamy jednak również w naszym kraju z prawdziwymi pasjonatami, dla których długa historia wszelkiego rodzaju środków płatniczych nie kryje w sobie żadnych tajemnic. Chcąc zatem dołączyć do elitarnego grona wielkich pasjonatów monet, nie możemy zajmować się tylko i wyłącznie ich kolekcjonowaniem, zakupem, wymianą na portalach. Warto nastawić się w tym momencie na zdobycie prawdziwie fachowej wiedzy w tym zakresie. Jest to bowiem naprawdę fascynująca dziedzina, która jeżeli tylko w nią wejdziemy, najprawdopodobniej pochłonie nas bez reszty.

Zdjęcie znalezione na stronie Ksiazkihistoryczne.pl

Z jej zdobyciem nie powinniśmy mieć absolutnie żadnego problemu, gdyż na polskim rynku mamy dostęp do zajmujących się numizmatyką polskich i zagranicznych leksykonów, portali internetowych, blogów tematycznych . Najlepiej jednak w tym momencie sięgnąć na początku po specjalistyczne czasopisma, których u nas nie brakuje. Jeżeli chodzi o czasopisma lokalne, to sięgnąć możemy po takie tytuły, jak na przykład Bydgoskie Wiadomości Numizmatyczne, Lubelskie Wiadomości Numizmatyczne, czy Śląskie Zapiski Numizmatyczne. Warto jednak na początku w głównej mierze oprzeć się na magazynach ogólnopolskich, do których zaliczyć możemy „Wiadomości Numizmatyczne”, „Biuletyn Numizmatyczny” oraz „Przegląd Numizmatyczny”.

Naszym zdaniem na szczególną uwagę czytelnika zasługuje zwłaszcza pierwszy z nich. „Wiadomości Numizmatyczne” wydawane przez Komisję Numizmatyczną Komitetu Nauk Historycznych PAN posiadają w Polsce niezwykle długą tradycję. Same „Wiadomości” wydawane są pod swoim tytułem od 1957 roku, ale są kontynuacją dwóch czasopism, z których pierwsze „Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne”, rozpoczęto kolportować w Krakowie już w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Wcześniej pismo było kwartalnikiem, natomiast od 1998 roku jest to półrocznik. „Wiadomości Numizmatyczne” są nieocenionym źródłem wiedzy z zakresu historii pieniądza dla każdego łaknącego wiedzy kolekcjonera.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *