Waluta Gdańska – Gulden

Wolne Miasto Gdańsk, które zostało utworzone na mocy postanowień traktatu wersalskiego a powołane do życia w dniu 15 listopada 1920 r. Polska otrzymała wtedy u szereg uprawnień na terenie Wolnego Miasta Gdańska , ale sprawy waluty obowiązującej należały do Senatu Gdańskiego, Gulden gdański jako oficjalna waluta, oficjalny środek płatniczy na terenie całego Wolnego Miasta Gdańska. W początkowym okresie na terytorium miasta obowiązywała marka niemiecka, jednak powodu braku pieniędzy pojawiały się również pieniądze o cechach lokalnych nie będące oficjalna walutą ani środkiem płatniczym a jedynie zastępczym pieniądzem emitowanym przez różne instytucje. Gulden gdański był oficjalną walutą wprowadzoną w Wolnym Mieście Gdańsku, decyzją senatu miał on zastępować obowiązującą dotąd markę niemiecką.

Zdjęcie znalezione na stronie Gedanopedia.pl

Gulden został wprowadzony na mocy decyzji z dnia 20 października oraz 20 listopada 1923. Do obiegu zostały wprowadzone takie monety jak monety z niklu, brązu, srebra i złota. 1 Gulden gdański stanowił wartość 1/25 funta angielskiego, zaprojektowano go w mennicy w Berlinie, chociaż niektóre monety wybijane były w holenderskim mieście Utrechcie. Gulden gdański był początkowo emitowany przejściowo przez Emisję Gdańskiej Kasy Centralnej (Danziger Zentralkasse AG) , która została powołana 19 października , Az do momentu powstania Banku Gdańskiego (Bank von Danzig) w dniu 5 lutego 1924.

Natomiast kolejna, II ordynacja mennicza z grudnia 1931 jak również z lipca 1924 zmieniła powiązanie Guldena, od tego momentu 1 Gulden gdański odpowiadał 0,292895 g czystego złota. Kolejna już III ordynacja mennicza z roku 1935 zmniejszyła natomiast wartość Guldena do 0,1687923 g czystego złota. Gulden gdański oficjalnie obowiązywał do 1 września 1939 kiedy to po napaści Hitlerowców na Polskę Wolne Miasto Gdańsk zostało włączone do III Rzeszy. Jednak mimo wymiany guldena ma markę niemiecką ( można je było wymieniać w centralach niemieckiego banku na terenie byłego Wolnego Miasta Gdańska) jeszcze niektóre nominały były w obiegu do roku 1940.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *