W jaki sposób powstaje dukat?

Każdy dukat lokalny jest wyrabiany na taki sam sposób co zwykłe monety, powszechnie używane w obiegu. Proces wyrobu dukatów jest długi i żmudny, liczy się w nim każdy detal, a powstałe szablony są dokładnie badane pod względem jakości, aby wytworzone monety były wysokiej klasy. Kto właściwie zajmuje się tworzeniem monet? W procesie wytwarzania monet biorą udział medalierzy i mincerze. Są to osoby nadające numizmatom charakteru małych dzieł sztuki.

Dukat lokalny - zdjęcie znalezione na stronie Imged.pl
Dukat lokalny – zdjęcie znalezione na stronie Imged.pl

Od czego należy zacząć projektowanie monety? Oczywiście od pomysłu. A żeby moneta była jedyna w swoim rodzaju i rozchwytywana przez potencjalnych nabywców – pomysł musi być niebanalny. Dlatego pracują nad nim zazwyczaj ludzie, którzy znają się na rzeczy. Różni utalentowani plastycy współpracują podczas tworzenia projektów z przedstawicielami gminy bądź miasta zlecających cały projekt. Następnym etapem – jeżeli już wszyscy są przekonani, że dany wzór jest tym jedynym i najlepszym – jest oddanie projektu w ręce medalierów (są t artyści plastycy, którzy zajmują się przeniesieniem projektu na płaskorzeźbę gipsową). Każdy projekt, oprócz tego, że jest udoskonalany za pomocą komputera, jest doskonalony za pomocą najprostszych narzędzi rzeźbiarskich. Dzięki temu każdy projekt nabiera swojego indywidualnego charakteru. Plastycy wkładają w niego swoje serce.

Tak udoskonalone i przeniesione na gips projekty trafiają następnie do technologów. Ich zadaniem jest dobranie odpowiedniej dla danego dukata lokalnego optymalnego sposobu produkcji, oraz najlepszego do jego wykonania materiału. Po dobraniu odpowiedniej technologii produkcji, gipsowe płaskorzeźby są skanowane i wprowadzane do komputerów. Tam powstaje projekt prototypu dukata. Tworzona jest metalowa wersja, na której podstawie powstaje stempel w negatywie, który posłuży do wybijania już ostatecznej wersji monety. Kiedy stemple są gotowe – przygotowywane zostają krążki, na których wybijany będzie wzór. Jest to proces wcale nie łatwy, ponieważ metal musi zostać przygotowany w odpowiedni sposób. Po wybiciu dukata – ostatnim krokiem jest kontrola jakości każdej z monet.

Każdy z dukatów lokalnych musi być idealny. Ważne jest, by żaden nie miał zadrapań, czy ubytków we wzorze, ponieważ tym samym traci on na wartości. Dlatego proszę sobie wyobrazić jaką misterną pracą musi być sprawdzanie wszystkich tych wzorów! Osoby pracujące z monetami używają w tym celu mocno powiększających szkieł, by być jeszcze bardziej dokładnymi.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *