Finlandia jest krajem, którego monety charakteryzują się jednym specyficznym elementem: w systemie monetarnym praktycznie nie używa się monet o nominałach jednego i dwóch centów, jednak ze względów prawnych są one wybijano, choć w minimalnych nakładach i raczej z myślą o kolekcjonerach.

Monety Euro 2012 Finlandia - zdjęcie znalezione na stronie Blog.nonsolosorpresine.it
Monety Euro 2012 Finlandia – zdjęcie znalezione na stronie Blog.nonsolosorpresine.it

Finlandia projektując swoje monety euro poszła drogą, którą teraz che iść także Polska, czyli w dość prosty sposób przeniesiono wzory narodowe na euro z danego bilonu. Monety od jednego do pięćdziesięciu centów mają na rewersie godło fińskie, identyczne z tym, które na marce fińskiej było wybijane od tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego czwartego roku. Monety o nominale jednego euro przedstawiają dwa łabędzie w locie nad jeziorem, co jest jasnym nawiązaniem do symboli i jednocześnie krajobrazu Finlandii. Na monecie o najwyższym nominale znajdują się owoce i kwiaty maliny moroszki- typowej rośliny fińskiej. Autorami trzech różnych projektów są trzej różni projektanci. Do 2009 roku Finlandia wydawała co roku jeden wzór monety okolicznościowej o nominale dwóch euro. Razem zebrało się tych wzorów sześć.

Najstarsza z roku 2004 została wydana z okazji piątego rozszerzenia Unii Europejskiej i ma wzór identyczny z tym, jakie dla tej monety przyjęły niektóre inne kraje członkowskie- schematyczny rozkwit rośliny. Rok później wydano monetę euro w sprawie sześćdziesiątej rocznicy utworzenia NATO i jest to jedna z najbardziej poszukiwanych fińskich monet euro- przedstawia obraz gołębia pokoju z gałązką oliwną złożony z trzynastu elementów puzzle. W 2006 wybita została wybita moneta „Powszechne i równe prawa wyborcze” upamiętniająca fiński dokument z 1906 roku, przedstawiająca dwie odwrócone względem siebie neutralne twarze. Kolejny rok to moneta upamiętniająca 90 rocznice proklamowania niepodległości, przedstawiająca łódź wioślarzy, w 2008 wydano monetę „prawa człowieka” przedstawiającego człowieka na tle serca stanowiącego wyrwę w krajobrazie w widoku z lotu ptaka oraz “wyryty” napis “human rights” w kształcie litery V. Ostatnią okolicznościową monetą euro z 2009 roku jest „200 rocznica fińskiej autonomii” przedstawiająca stromą górę ozdobną w tradycyjny wzór.

Monety fińskie są w każdym calu dopracowane, a edycje okolicznościowe stanowią obiekt pożądania kolekcjonerów nie tylko w Finlandii, ze względu na swoją wielką wartość artystyczną.

Euro w Estonii


Monety euro Estonii budzą zainteresowanie dlatego, że Estonia jest pierwszym z krajów tak zwanej „nowej dziesiątki”, który ogłosił symbole narodowe na swoich monetach euro. Termin wejścia do strefy wspólnej waluty Eurolandu kilkakrotnie przekładano i ostatecznie Estonia przystąpiła do strefy wspólnej waluty z początkiem dwa tysiące jedenastego roku.

2 Euro w Estonii - zdjęcie znalezione na stronie Romacoins.com
2 Euro w Estonii – zdjęcie znalezione na stronie Romacoins.com

Okazuje się jednak, że pośpiech w projektowaniu monet, choć przyniósł trochę większe zainteresowanie nimi, mógł być mniejszy, bo efekty nie należą do piorunujących. Można odnieść wrażenie, że Estończykom zabrakło pomysłu na rewersy swoich monet, albo, że nie mogli się zdecydować na żaden symbol swojego kraju. Finalnie monety euro emitowane w Estonii prezentują na rewersach jedynie mapę kraju i słowo „Eesti”, czyli nazwę Estonii w oryginalnym brzmieniu.

Nie da się ukryć, że nie są to monety interesujące dla kolekcjonerów. Niewiele mówią o samym kraju, dlatego uważa się, że nie są przygotowane dobrze. Faktem jest, że monety euro powinny być bardziej charakterystyczne i pomagać w promocji kraju poza jego granicami, tymczasem sama mapa nie wydaje się dobrym pomysłem. Cypryjczycy wymyślili sobie trzy symbole, Austriacy na każdej monecie mają inny rewers. Być może to przesyt, ale z drugiej strony, emisja monety euro, której projekt to jedynie mapa jedno słowo to także lekka przesada. Projektant, którym jest Lembita Lõhmusa nie miał wiele pracy, ponieważ w zasadzie ograniczył się do przeskalowania mapy kraju i zaprojektowania kroju czterech liter.

W takim układnie nie powinno dziwić, że Estonia jako pierwsza z nowych krajów członkowskich zaproponowała swoje monety euro. Nie było także problemów z uzyskaniem akceptacji organów Unii Europejskiej, więc wybicie monet mogło nastąpić bardzo szybko.

Jednak kolekcjonerzy czują lekki niedosyt, ponieważ Estonia, choć położona dość niedaleko od Polski, pozostaje krajem niezbyt znanym i włączenie symbolu na rewers monety euro na pewno by tego nie zmieniło, ale z całą pewnością mogłoby zwrócić uwagę na jakiś szczegół, a nie jedynie na istnienie państwa o dość egzotycznie brzmiącej w większości języków europejskich nazwie.

Wszystko, co jeszcze można to mieć nadzieję, że kolejne monety euro nowych państw członkowskich okażą się bardziej twórcze i bardziej dopracowane niż ich estońskie odpowiedniki, bo w tym wypadku prostota nie okazała się najlepszym rozwiązaniem.