Na rynkach światowych można zaobserwować bardzo ciekawe zjawisko – ceny srebra gwałtownie rośnie. Wzrost jego cen jest większa i to bardzo sporo od wzrostu ceny złota. Jest to spowodowane wieloma czynnikami – jednym z nich jest wzrost zapotrzebowania rynku na ten metal. Srebro niezbędne jest do produkcji płyt głównych komputerów, procesorów, lustrzanek w innych prężnie rozwijających się gałęzi przemysłu. Bez tego metalu giganci z Redmond, czy też z krzemowej doliny, mogliby zwijać manatki. Zapotrzebowanie jest olbrzymie, wydawałoby się, że producenci powinni go dostarczać na rynek bez przerwy, a jednak na rynek jest dostarczanych co raz mniej tego kruszcu.

Zdjęcie znalezione na stronie Quantumgold.pl

Zaczyna go brakować. Szacuje się, że w latach 90 ubiegłego stulecia wydobycie srebra wynosiło około 2 mld uncji. Obecnie to wydobycie szacowane jest na około 700mln uncji przy zapotrzebowaniu szacowanym na około 1 mld uncji. Okazuje się, że kraje wyzbyły się swoich zapasów srebra. Chiny z największego eksportera stają się jego największym importerem. Pomimo prób zwiększenia wydobycia srebra, nie ma obecnie na to większych szans. Fachowcy twierdzą, że wydobycie srebra można co najwyżej zwiększyć o 20%, jednak przy zapotrzebowaniu jest to kropla w morzu. Znane do tej pory złoża srebra zostały już wyczerpane. Otwieranie nowych kopalni jest bardzo skomplikowane więc na rynku srebra jest co raz mniej. Read More


Najchętniej na rynkach jest kupowane złoto. Tak jest już zresztą od wielu wieków. To złoto jest metalem bardziej cenionym niż srebro, monety złote miały większą wartość od srebrnych, a nawet w powiedzeniach słychać przewagę złota nad srebrem. Spowodowane jest to tym, że srebro jest metalem, który częściej występuje na ziemi. Jego wydobycie jest mniej kosztowne niż wydobycie złota. Jednak możemy się zastanowić, czy w dzisiejszych czasach nie należy większej uwagi poświęcić inwestycjom w sztabki wykonane ze srebra niż w złote?

Sztabki złota - zdjęcie znalezione na stronie Tapetyczne.pl
Sztabki złota – zdjęcie znalezione na stronie Tapetyczne.pl

Owszem różnica cen jest dość znaczna – za jedną uncję złota możemy zakupić obecnie 50uncji srebra ale ceny kruszców wzrosły nieporównywalnie Jeśli w zeszłym roku cena złota wzrosła o 26%, to już stopa wzrostu cen srebra przekroczyła 50%, więc jest raz większa niż konkurencyjnego metalu. Srebro kojarzone jest raczej jako metal monetarny – to właśnie z niego robiono większość monet i na rynku do tej pory pojawia się sporo monet obiegowych wykonanych z tego kruszcu. Inwestorzy dokonując inwestycji w srebro kupują właśnie te wyroby, rzadziej dokonuje się zakupów w sztabki wykonane ze srebra. Cena sztabek srebra może być różna nawet tych o tej samej wadze. Wszystko zależy od próby kruszcu jaki jest użyty do produkcji sztabki, czy jest to sztabka do celów inwestycyjnych, czy też kolekcjonerskich, a także czy jest to seria limitowana, czy też w stałej ofercie, a także na jej wartość ma wpływ ewentualne jej uszkodzenie. Tego nie ma w przypadku sztabek wykonanych ze złota.

Sztabki te mają jednakową wartość, a zawartość złota w takich sztabkach jest stała i wynosi 99,99%. Sztabki złota kolekcjonerskie, są zazwyczaj takie same jak te przeznaczone do inwestycji. Owszem można spotkać również takie, które są emitowane w limitowanej ilości, jednak ich wyższa wartość nie jest związana z wartością kruszcu, ale z wartością kolekcjonerską. W co więc inwestować w złoto czy w srebro na to pytanie musi sobie każdy sam odpowiedzieć. Zgodnie z analizami srebro jest metalem przyszłości, ale czy ktoś inwestując w kruszce pragnie czekać aż tak długo?


Krach na rynkach finansowych spowodował, że spora grupa inwestorów zaczęła się zastanawiać nad bezpieczniejszym sposobem inwestowania. Uważają, że może zyski będą mniejsze niż te, których ryzyko było większe, ale ulokowane w nich aktywa będą bezpieczniejsze. Dla tych, którzy chcą ulokować pieniądze na dłużej dobrą inwestycją może być kupowanie dzieł sztuki. Takie działanie ma podwójny efekt – z jednej strony mamy pewność, że ceny zakupionych obrazów, rzeźb lub innych dziełach nie spadną, a z czasem wartość będzie wzrastała, a z drugiej strony mamy niesamowita możliwość obcowania ze sztuką na co dzień, możemy się wręcz o nią ocierać.

Sztabki złota - zdjęcie znalezione na stronie Tvn24bis.pl
Sztabki złota – zdjęcie znalezione na stronie Tvn24bis.pl

Jednak z inwestowaniem w sztukę jest problem. Zakupionych obrazów czasem nie można sprzedać tak szybko jak by się chciało. Inaczej mówiąc dzieła sztuki jest trudno upłynnić, można się ze sprzedażą nie wstrzelić w popyt i co za tym idzie cena jaką się osiągnie ze sprzedaży będzie mniejsza niż się zakładało. Inną metodą dość bezpiecznego inwestowania jest zakup kruszców w postaci sztabek wyemitowanych przez mennice państwową. Pośród inwestorów najczęściej spotyka się inwestycje w złoto. Jest to z resztą najstarsza spotykana forma inwestycji w kruszce. Kupuje się złoto w postaci sztabek ale i w postaci numizmatów.

Numizmaty oprócz wartości jaką posiadają z uwagi na zawartość złota w wybitej monecie, posiadają również wartość kolekcjonerską – jej wartość z tego powodu może być kilka, a nawet kilkadziesiąt razy przewyższać tę wynikającą z wartości kruszcu w monecie. Jednak w przypadku upłynnienia, podobnie jak podczas sprzedaży dzieł sztuki, ceny jakie osiągniemy nie będą zadawalające. Dokonując zakupu złota lub srebra w sztabkach, nie korzystamy z dodatkowego bonusa jaki dają kolekcjonerskie wartości monet ale mamy możliwość w każdej chwili odsprzedania posiadanego metalu bez ryzyka, że cena jaką uzyskamy nie będzie nas zadawalająca. Podsumowując – inwestycje w sztabki kruszcu są bezpieczne-mimo chwilowych wahań spowodowanych niestabilnością kursu dolara do którego metale są denominowane jego wartość stale rośnie.