W przypadku numizmatyki nastawionej typowo na zysk, również należy jak w przypadku każdej inwestycji rozważyć różnorakie za i przeciw każdej okazji.

Numizmatyka - zdjęcie znalezione na stronie Gazetainwestycyjna.pl
Numizmatyka – zdjęcie znalezione na stronie Gazetainwestycyjna.pl

W świecie numizmatyki istnieje bardzo wiele sposobów inwestycji swojego kapitału. Istnieją przykłady mniej lub bardziej ryzykowne. Trzeba jednak przyznać, że numizmatyka nie należy do najbardziej zmiennych czy niepewnych sposobów na inwestycję. Obmyślając naszą strategię należy samemu zdecydować czy skupiamy się raczej na zwrotach krótko czy raczej długoterminowych. A trzeba przyznać, że paleta możliwości jest bardzo szeroka a sam zwrot kapitału potrafi sięgnąć nawet kilku tysięcy procent w przeciągu zaledwie kilku lat! Chociaż wygląda to bardzo podejrzanie a dla wielu osób wprost nierealnie to właśnie takie są fakty i samemu można to sprawdzić. Wystarczy tylko prześledzić wartość rynkową wybranych egzemplarzy na przykład monet kolekcjonerskich na przestrzeni lat. Aby spróbować wystarczy nie więcej jak tylko troszkę chęci i odrobina wolnego czasu.


Numizmatyka jak niemalże każde poważne hobby wymaga od osoby zainteresowanej tą tematykę sporo czasu oraz zaangażowania w temat. Nie wystarczy bowiem lubić patrzeć na monety i trzymać je w albumach, chociaż trzeba zaznaczyć, że jest to już bardzo obiecujący początek.

Numizmatyka - zdjęcie znalezione na stronie Panoramafirm.pl
Numizmatyka – zdjęcie znalezione na stronie Panoramafirm.pl

Bez znaczenia czy numizmatyka ma być dla delikwenta hobby czy sposobem na zysk musi on pamiętać o tym, że bez poświęcania odpowiedniej ilości czasu na czytania oraz przynajmniej minimalnej ilości środków na fachowe książki wszystko najprawdopodobniej w szybkim tempie zamieni się w niwecz a ekscytacja szybko przemieni się we frustrację i gniew z powodu niepowodzeń w próbach wzbogacenia kolekcji o nowe eksponaty. Trzeba pamiętać, że nic tak nie cieszy numizmatyka jak posiadanie rzadkiego i bardzo cenionego banknotu lub monety, szczególnie jeżeli uda się go zdobyć dzięki własnej wiedzy i spostrzegawczości.

Trzeba pamiętać o pielęgnowaniu w sobie podstawowych, niezbędnych cech jak spostrzegawczość, pęd do wiedzy czy rozwój zmysłu inwestycyjnego.