Zakup monet numizmatycznych


Numizmatyka – czy to tylko hobby, a może sposób na życie, czy tez sposób na inwestycje? Na pewno jest to hobby – zbieranie monet, katalogowanie swoich zbiorów, potrzeba chwalenia się swoimi zbiorami wśród podobnych pasjonatów. Numizmatyka to również sposób na inwestowanie swoich oszczędności. Jednak inwestycje w tym wypadku są czynione głównie w monety kolekcjonerskie, lub też tzw. Bulionowe, czyli w monety wykonane z czystego kruszcu i raczej dla prawdziwych numizmatyków nie stanowią one źródła zainteresowania. Numizmatycy monety zdobywają w kilka sposobów, po pierwsze – monety są wykopywane podczas poszukiwać w lasach, łąkach itd, są kupowane na aukcjach internetowych i w końcu mogą być przedmiotem zakupów w specjalistycznym sklepie, czy to w sieci, czy też takim, do którego możemy fizycznie wejść.

Zdjęcie znalezione na stronie Placpigal.pl

Sklep z numizmatami jest to, czy tez powinien być miejsce, gdzie numizmatyk nie tylko mógł zakupić interesujące go monety, czy też akcesoria numizmatyczne ale również otrzymać fachową poradę, co do celowości zakupu, ale również wycenę posiadanych skarbów. Sklepy dla numizmatyków przede wszystkim mają w swojej ofercie monety kolekcjonerskie – czyli takie, które zostały wybite dla uczczenie określonego zdarzenia lub też osoby. Są to nie tylko monety krajowe, ale wybite w mennicach innych krajów. Monety te są odpowiednio opisane zapakowane w specjalne „klipsy” zabezpieczające je przed zniszczeniem. Read More


Początkujący numizmatycy, stawiający swoje pierwsze kroki w przeogromnym świecie numizmatyki często nie mają pojęcia z jak ogromnym asortymentem przedmiotów wartościowych dla swojej kolekcji mają do czynienia.

Worki mennicze - zdjęcie znalezione na stronie Numimarket.pl
Worki mennicze – zdjęcie znalezione na stronie Numimarket.pl

W praktyce bardzo często numizmatycy specjalizują się w konkretnej kategorii pieniądza. Mówimy w tym wypadku czasami o skupieniu się głównie na monetach danego kraju na przestrzeni czasu, monetach danego okresu historii, tylko monetach regionalnych, okazjonalnych lub lokacyjnych. Do zakupienia są poszczególne egzemplarze lub całe worki mennicze. Przykłady tego typu można mnożyć dlatego też konkretyzacja w tym przypadku często jest wskazana. Tylko w ten sposób bowiem można uzbierać dość solidną kolekcję. Inaczej rozpatrywać należy numizmatykę nastawioną typowo na zysk. W tym przypadku wartość kolekcjonerska schodzi często na drugi plan chociaż nie jest to zawsze regułą.

Warto jest zatem zadać sobie pytanie co nas najbardziej interesuje i na czym chcielibyśmy oprzeć nasze przyszłe zbiory.


Numizmatyka jak niemalże każde poważne hobby wymaga od osoby zainteresowanej tą tematykę sporo czasu oraz zaangażowania w temat. Nie wystarczy bowiem lubić patrzeć na monety i trzymać je w albumach, chociaż trzeba zaznaczyć, że jest to już bardzo obiecujący początek.

Numizmatyka - zdjęcie znalezione na stronie Panoramafirm.pl
Numizmatyka – zdjęcie znalezione na stronie Panoramafirm.pl

Bez znaczenia czy numizmatyka ma być dla delikwenta hobby czy sposobem na zysk musi on pamiętać o tym, że bez poświęcania odpowiedniej ilości czasu na czytania oraz przynajmniej minimalnej ilości środków na fachowe książki wszystko najprawdopodobniej w szybkim tempie zamieni się w niwecz a ekscytacja szybko przemieni się we frustrację i gniew z powodu niepowodzeń w próbach wzbogacenia kolekcji o nowe eksponaty. Trzeba pamiętać, że nic tak nie cieszy numizmatyka jak posiadanie rzadkiego i bardzo cenionego banknotu lub monety, szczególnie jeżeli uda się go zdobyć dzięki własnej wiedzy i spostrzegawczości.

Trzeba pamiętać o pielęgnowaniu w sobie podstawowych, niezbędnych cech jak spostrzegawczość, pęd do wiedzy czy rozwój zmysłu inwestycyjnego.