Jak uzyskać menniczą sztabkę złota? Na to pytanie zazwyczaj usłyszelibyśmy odpowiedź, że należy udać się do banku, który ma w swojej ofercie takie sztabki i dokonać zakupu takiej ilości sztabek wykonanych z tego kruszcu jakie nas interesują. Ale czy wie ktoś jak takie sztabki są produkowane, jak wygląda cały cykl produkcyjny od wydobycia rudy, do właśnie dokonania zakupu w interesującym nas banku? Zapewne dla większości jest to tajemnica, jednak nie każdy jest jej ciekawy.

Sztabki złota - zdjęcie znalezione na stronie Tapeteos.pl
Sztabki złota – zdjęcie znalezione na stronie Tapeteos.pl

Proces technologiczny polegający na stałym czyszczeniu i ponownym przetapianiu złota w mennicach jest dość skomplikowany i strzeżony z największym poświęceniem Co jest takiego w produkcji złota czego nie można udostępnić ogółowi? Co sprawia, że złote sztabki są tak pożądane na świecie, że ich sprzedaż często jest limitowana? Zainteresowanie złotem jest na pewno spowodowane jego wzrostem wartości. Tylko w ciągu ostatniego roku wartość sztabek wykonanych z tego kruszcu wzrosła o przeszło jedną czwartą. Za uncję złota płaci się przeszło 1000 dolarów. Z tego powodu sztabki są cenione jako świetny sposób na inwestycje.

Zapotrzebowanie na złoto przez przemysł również powoduje wzrost jego ceny. Nawet nieznaczny spadek jego wartości spowodowany wahaniami wartości dolara, do którego wartości jest denominowane nie spowodował spadku zainteresowania tym kruszcem. Złoto było zawsze cenione jako inwestycja. Świetne właściwości chemiczne – nie utlenia się nie wchodzi w reakcję z prawie wszystkimi kwasami, a jedynie z tzw. woda królewską – czyli mieszaniną stężonego kwasu solnego i azotowego powoduje, że już starożytni cenili złoto. Wykonywano ze złota najcenniejsze monety obiegowe.

Jeszcze w dzisiejszych czasach współczesne złote monety są cenione. Nie tylko na zawartość tego szlachetnego kruszcu ale również na ich wartość kolekcjonerską. Sztabki złota stanowią świetny sposób na prezent. I nie jest tu mowa tylko o tych najlżejszych sztabkach wartych około 200zł ale również tych droższych – stanowią one nie tylko zabezpieczenie na przyszłość ale również niektóre są wykonane ze szczególną starannością i przypominają małe dzieła sztuki.

W co inwestować?


Inwestorzy na co dzień zadają sobie pytanie – w co inwestować i jak inwestować? Czy zaryzykować i grać akcjami na giełdzie? A może wybrać bezpieczną formę inwestycji, która wprawdzie nie przynosi tak szybkiego zysku, ale ich pewność polega na tym, że nie stracimy zainwestowanych pieniędzy? Nie ma jakiegoś szablonu nakazującego zachowanie się inwestora. Część analityków zaleca dywersyfikację portfela czyli zróżnicowanie składników inwestycji – część posiadanych środków przeznaczyć na inwestycje bardziej ryzykowne – część na te bezpieczne.

200 zł konkurs Chopinowski 1995 - zdjęcie znalezione na stronie Cenum.pl
200 zł konkurs Chopinowski 1995 – zdjęcie znalezione na stronie Cenum.pl

Do bezpiecznych sposobów inwestycji należą między innymi inwestycje w złoto lub srebro. W kruszce te inwestuje się dwojako – bądź dokonując zakupu emitowanych przez mennice państwowe numizmaty kolekcjonerskie, które bardzo szybko zyskują na wartości przy sprzyjających warunkach, czego przykładem może być złota dwustuzłotówka wybita w 1995 roku z okazji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im Fryderyka Chopina, której wartość obecnie na rynku kolekcjonerskim kilkunastokrotnie przewyższa wartość kruszcu z jakiego została wybita. Można również inwestować w kruszce dokonując zakupu sztabek złotych lub srebrnych. Sztabki są produkowane przez mennice państwowe w różnych wagach.

Zawartość kruszcu w tych sztabkach jest bardzo wysoka, a waga jest różna od sztabek jednogramowych, do tych o wadze jednego kilograma. Wartość sztabek od lat 70 stale rośnie. Szczególnie jest to widoczne w ostatnich czasach gdzie ich wartość wzrosła w ostatnim roku o 23% jeśli chodzi o złoto i przeszło 56% w przypadku srebra. Nie da się ukryć, że chętniej inwestorzy umieszczają w swoim portfelu inwestycyjnym operacje związane ze złotem. Srebro na rynku jest wciąż niedoceniane, pomimo znacznej jak widać stopy zysku. Część analityków sądzi, że wartość złota i srebra może wzrastać nawet prze przeszło 50 lat, więc warto się zainteresować tymi kruszcami jako świetną inwestycją nawet na dłuższy okres. Szczególnie, że w obecnej dobie nie ma żadnego problemu z upłynnieniem posiadanych sztabek tych metali.