Każdy dukat lokalny jest wyrabiany na taki sam sposób co zwykłe monety, powszechnie używane w obiegu. Proces wyrobu dukatów jest długi i żmudny, liczy się w nim każdy detal, a powstałe szablony są dokładnie badane pod względem jakości, aby wytworzone monety były wysokiej klasy. Kto właściwie zajmuje się tworzeniem monet? W procesie wytwarzania monet biorą udział medalierzy i mincerze. Są to osoby nadające numizmatom charakteru małych dzieł sztuki.

Dukat lokalny - zdjęcie znalezione na stronie Imged.pl
Dukat lokalny – zdjęcie znalezione na stronie Imged.pl

Od czego należy zacząć projektowanie monety? Oczywiście od pomysłu. A żeby moneta była jedyna w swoim rodzaju i rozchwytywana przez potencjalnych nabywców – pomysł musi być niebanalny. Dlatego pracują nad nim zazwyczaj ludzie, którzy znają się na rzeczy. Różni utalentowani plastycy współpracują podczas tworzenia projektów z przedstawicielami gminy bądź miasta zlecających cały projekt. Następnym etapem – jeżeli już wszyscy są przekonani, że dany wzór jest tym jedynym i najlepszym – jest oddanie projektu w ręce medalierów (są t artyści plastycy, którzy zajmują się przeniesieniem projektu na płaskorzeźbę gipsową). Każdy projekt, oprócz tego, że jest udoskonalany za pomocą komputera, jest doskonalony za pomocą najprostszych narzędzi rzeźbiarskich. Dzięki temu każdy projekt nabiera swojego indywidualnego charakteru. Plastycy wkładają w niego swoje serce.

Tak udoskonalone i przeniesione na gips projekty trafiają następnie do technologów. Ich zadaniem jest dobranie odpowiedniej dla danego dukata lokalnego optymalnego sposobu produkcji, oraz najlepszego do jego wykonania materiału. Po dobraniu odpowiedniej technologii produkcji, gipsowe płaskorzeźby są skanowane i wprowadzane do komputerów. Tam powstaje projekt prototypu dukata. Tworzona jest metalowa wersja, na której podstawie powstaje stempel w negatywie, który posłuży do wybijania już ostatecznej wersji monety. Kiedy stemple są gotowe – przygotowywane zostają krążki, na których wybijany będzie wzór. Jest to proces wcale nie łatwy, ponieważ metal musi zostać przygotowany w odpowiedni sposób. Po wybiciu dukata – ostatnim krokiem jest kontrola jakości każdej z monet.

Każdy z dukatów lokalnych musi być idealny. Ważne jest, by żaden nie miał zadrapań, czy ubytków we wzorze, ponieważ tym samym traci on na wartości. Dlatego proszę sobie wyobrazić jaką misterną pracą musi być sprawdzanie wszystkich tych wzorów! Osoby pracujące z monetami używają w tym celu mocno powiększających szkieł, by być jeszcze bardziej dokładnymi.


Czym jest dukat lokalny? Jest to jeden z rodzajów bonu towarowego, który może zostać wprowadzony do obiegu przez miasto bądź gminę. W bardziej odległych czasach wszystkie miasta wybijały swoje własne monety, które na ich terenie funkcjonowały w obiegu na takich samych prawach, jak waluta obowiązująca w tym czasie w całym państwie. W dzisiejszych czasach miasta wybijają dukaty lokalne w celu promocji miasta. Są one bowiem pewną atrakcją, mogą zostać użyte do podkreślenia ważnych wydarzeń związanych z danym regionem oraz wzbudzić zainteresowanie mediów, co zawsze jest korzystne dla gospodarki.

Dukat lokalny - zdjęcie znalezione na stronie Allegro.pl
Dukat lokalny – zdjęcie znalezione na stronie Allegro.pl

Wybijanie dukatów lokalnych jest zazwyczaj pretekstem do spotkania się ludności lokalnej, przedsiębiorców oraz turystów w jednym miejscu. Są one bowiem niezwykłą atrakcją. Jednakże, należy pamięta, że w dzisiejszych czasach dukaty – chociaż w danej miejscowości, w określonym czasie można je wymienić na usługi w wielu punktach sprzedaży – nie mają mocy prawnej do zastąpienia środków płatniczych.

Dukaty lokalne są monetami ostatnio bardzo zyskującymi na zainteresowaniu. Wiele miast i gmin właśnie za ich pomocą promuje się. Jest to gratka dla kolekcjonerów, ponieważ wypuszczane w obieg są również monety przygotowane specjalnie dla kolekcjonerów – na przykład złote, bądź srebrne. Niektóre rzadsze monety, mimo że są wykonane z mało cennego materiału, zyskują na wartości dlatego, że jest ich mało i są pożądane przez kolekcjonerów.

Dukaty lokalne są wykonywane za pomocą takich samych technik, jak powszechnie znane monety obiegowe. Jednak przy ich tworzeniu bierze udział o wiele więcej osób. Przede wszystkim są one projektowane przez osoby pełniące urzędy w danym mieście bądź gminie. A to dlatego, że właśnie te osoby wiedzą jakiego wizerunku na monetach potrzebują, by upamiętnić dane wydarzenie. Znane im są również, jak nikomu innemu, symbole wiążące się z historią danego miasta bądź gminy. Dlatego dukaty lokalne są tak wyjątkowym sposobem na promocję. A czasami również są przedmiotem pożądania wielu kolekcjonerów. Dlatego wiele z nich jest emitowanych w wydaniach kolekcjonerskich. Czym się one różnią od tych zwykłych monet? Między innymi materiałem z jakiego zostają wykonane. Przy tworzeniu wydań dla kolekcjonerów przeważnie używa się do wykonania ich metali takich jak złoto czy srebro. Dukaty takie mają o wiele większą wartość, niż te wykonywane dla turystów.