Bardzo często numizmatycy mają uławiane zadanie. Informacje o panu menniczym lub o emitencie są już wydrukowane na banknocie lub wybite na metalowych znakach pieniężnych. Monety tym samym są już praktycznie określone i nie potrzebujemy długiego oraz mozolnego poszukiwania oraz wertowania kart historii. Mamy wszystko podane jak na dłoni. Oznacza to, że informacje o emitencie to prawdziwa skarbnica wiedzy. Już wiemy, kiedy to moneta była wypuszczona w obieg i kto ją wykorzystywał. O takie informacje przecież chodzi.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Najgorzej jest wtedy, gdy nie można znaleźć żadnych informacji o przedstawionym emitencie. To będzie oznaczało, że nasza moneta jest bardzo rzadka i nie każdy ją posiada. Nawet informacje lub brak takiej wiedzy może świadczyć o pewnych zagadnieniach. Trzeba to wszystko jedynie dobrze interpretować i dostosować do posiadanego środka pieniężnego. Numizmatyka jednak nie może kierować się poszlakami. To dziedzina, która musi być profesjonalnie określona i sprawdzona. W przeciwnym razie informacje wcale nie będą wiarygodne. Mogą zostać uznane za nieprawdziwe.

Awers i rewers


Awers oraz rewers to strony monet. Awers jest przednią stroną monety, która może dawać nam wiele informacji. Rewers to odwrotna strona, która przedstawia jedynie wartość, czyli nominał. Jednak rewers posiada także inne właściwości. Tam stosuje się wiele zabezpieczeń. To dla banknotów jest bardzo ważne, gdyż to one są najczęściej podrabiane. Widać, że nie można pozostawić bez opieki pieniędzy. Dlatego emitent cały czas stara się chronić banknoty oraz monety  Z metalowymi krążkami nie ma problemu. Takie znaki finansowe nie są podrabiane.

Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Proces produkcji jest po prostu za trudny i tym samym nieopłacalny. Monety nie przedstawiają tak wielkich wartości. Awers i rewers to terminy, które dotyczą zarówno monet, jak i banknotów. Dzięki temu numizmatyka także może określić pewne informacje oraz inne tego typu potrzebne elementy, które dotyczą analizowanego banknotu lub monety. Wszystko po to, aby odkryć prawdę o trzymanym w ręce środku płatniczym. Numizmatyków można porównać do detektywów. Jednak cele są nieco inne.