Wymiary oraz kształty monet i banknotów nie są znane dla osób, które nie obcują tak często z środkami pieniężnymi. Nawet w bankach lub w innych instytucjach osoby , które tam pracują nie znają dokładnych wymiarów. Da się jednak zaobserwować, że mniejsze nominały i waluty są także mniejsze gabarytowo. Dajmy dla przykładu- moneta jednogroszowa. Jest ona znacznie mniejsza, niż moneta pięciozłotowa. Oznacza to, że pięć złotych jest znacznie lepszą nominalną wartością, niż jeden grosz. To przykład na polskich monetach.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

W wielu krajach da się zauważyć taka samą zależność. To od razu daje nam do myślenia. Sam kolor, kształt i wielkość banknotu lub monety może wskazywać na wiele zagadnień. Dzięki temu wymiary banknotów i monet są także dla numizmatyki pewnym punktem zaczepienia. Od czegoś przecież trzeba zacząć. Zwłaszcza, że nie mamy innych wiadomości i innych informacji o takim banknocie. Numizmatyka nie zawsze może określić pochodzenie danego banknotu lub monety. Kształty i gabaryty to ostatnia deska ratunku.


Obieg to obrót banknotów i monet. Gdy dane środki płatnicze zostają z niego wycofane- numizmatyka wkracza do akcji. Emitent może zdecydować się na pewne zmiany oraz na modernizację wyglądu monety, banknotu lub nominałów. Wszystko zależy od kraju i od potrzeb. Dlatego takie pieniądze są wycofywane i zastępowane nowymi. Nie da się ukryć, że nowe banknoty nie mają żadnego numizmatycznego ujęcia. Natomiast te, które zostały już wycofane będą doskonałą okazją do powiększenia kolekcji numizmatycznej.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Niestety, ale wiele osób zdaje sobie sprawę z tego , że to nie będą banknoty i monety o wysokiej wartości. Dlaczego? Ponieważ dopiero zostały wycofane z obiegu. Oznacza to, że jeszcze wielu ludzi posiada takie eksponaty. Czym większa ilość ludzi ma takie pieniądze- tym gorzej dla numizmatyka. Tu liczy się unikalność, a jej przy takich świeżo wycofanych banknotach po prostu nie ma. Trzeba poczekać pewien okres czasu, aż takie banknoty znikną. To nie będzie krótki okres czasu. Na to nie liczmy.