Na terenach wyzwolonych przez armię radziecką prowadzono podwójną politykę monetarną– na terenach na wschód od linii Bugu, które miały wejść w skład republik radzieckich wprowadzono radzieckiego rubla. Jednak inaczej było z terenami, na której miała powstać powojenna Polska. Jako rząd tymczasowy została powołana Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, która miała administrować na wyzwalanych terenach. Już w sierpniu 1944 roku dekretem PKWN powołano do życia Kasę Resortów, którą już w niedługim czasie przemianowano na Centralną Kasę Resortów, która miała spełniać rolę banku emisyjnego. 27 sierpnia na mocy dekretu PKWN wprowadził na terenach wyzwolonych pierwsze pieniądze o nominałach od 50gr do 500zł. Pierwsza seria została wydrukowana w moskiewskich zakładach graficznych GOZNAK.

Zdjęcie znalezione na stronie Numisklep.pl

Najniższym nominałem emitowanym w roku 1944 było 50gr. Banknot był drukowany w dwóch drukarniach – moskiewskiej GOZNAK oraz w Krakowie w Drukarni Narodów w nakładzie 6706000. Wielkość banknotu była dość zróżnicowana i wahała się od 71*45 do 81*52mm. Jako emitnet banknotu jest podany nie istniejący jeszcze Narodowy Bank Polski – nie ma na nim żadnych podpisów zarządu banku emisyjnego. Jest to również jedyny banknot, na którym nie umieszczono notki prawnej. Banknot nie posiadał również numeracji serii. Jedynym zabezpieczeniem był znak wodny o kształcie wydłużonych gwiazd na całej powierzchni banknotu. Obowiązywał on aż do 8.11.1950roku. Kolejnym jest banknot o nominale 1zł. Read More


Kantor dla wielu osób jest miejscem, które bardzo często odwiedzamy . To ikona dla finansów. Dla numizmatyki także. W niektórych kantorach sprzedaje się kolekcjonerskie wydania monet i banknotów. Tym samym możemy odwiedzać takie instytucje oraz szukać eksponatów, które mogą nas zainteresować. Nie liczmy jednak na to, że od ręki kupimy coś bardzo prestiżowego. To będą edycje kolekcjonerskie, które rozprowadzane są w milionowych nakładach. Nie jest to dobra wiadomość dla numizmatyka, który szuka czegoś, czego inni będą mu zazdrościć.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Na takie unikaty trafiamy przypadkiem. Nie oznacza to jednak , że w zwyczajnym kantorze nie spotkamy się z takimi monetami i banknotami. Wszystko jest przecież możliwe. Tym samym warto jest pamiętać, że wymiana banknotów i monet w kantorze to kolejne zadanie. Już nie dla numizmatyka, ale dla osoby , która operuje inną walutą i chce ją wymienić na tą, która jest przyjmowana na określonym terenie. Widać, że kantor zajmuje się wieloma zadaniami, które dotyczą pieniędzy. Nie tylko tych numizmatycznych, ale także i tych aktualnych.

Inna nazwa banknotu


Banknot potocznie może być nazywany papierową szansą lub papierowym środkiem płatniczym. O jakie szanse nam chodzi? Możemy dzięki banknotom daleko zajść w życiu. Jednak nie w życiu rodzinnym. Chodzi nam raczej o biznes oraz karierę zawodową. Jaka jest inna nazwa banknotu, który może być w naszym portfelu? Jest to bilet skarbowy. Taki bilet okazuje się być profesjonalną nazwą dla banknotów. Jednak nie jest ona potocznie wykorzystywana. Dlaczego?

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Ponieważ społeczeństwo przyjmuje te nazwy, które łatwo wymówić i tym samym te nazwy, które spotykane są każdego dnia na ulicy lub nawet w naszym domu. To jest proste i logiczne. Inne nazwy pieniędzy są widoczne w książkach lub w profesjonalnych źródłach wiedzy. One jednak bardzo często różnią się od naszej rzeczywistości. Dlatego musimy pamiętać zarówno o profesjonalnej, jak i potocznej nazwie. Wtedy będziemy przygotowani na wykorzystanie obu nazw. Będzie to także dla nas prestiż, kiedy zrozumiemy, że bilet skarbowy to nie bilet lub dokument dla urzędu skarbowego , ale zwyczajny banknot, który może mieć wartość numizmatyczną.


Nie tylko papier jest elementem, który wykorzystuje się podczas produkcji banknotu. Współczesne techniki wymieniają papier, który było tej pory specjalnie przygotowany na nowoczesną strukturę. Chodzi nam o podłoże polimerowe. Ono jest trwalsze i pozwalające na zamieszczenie przy banknocie jeszcze większej ilości zabezpieczeń. To nie jedyne rozwiązanie. Samo podłoże jest zabezpieczeniem. Nie jest łatwe pozyskanie takiego standardu. To oznacza, że stosowanie podłoża polimerowego samo w sobie jest już ochroną dla banknotów.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Numizmatyka nie jest w stanie określić, z jakiego materiału został stworzony dany banknot. Zwłaszcza, gdy papierowy środek płatniczy ma wiele lat. To dodatkowo utrudnia sprawę. Trzeba by zbadać struktury banknotu , a on może tego nie przetrwać. Numizmatyka wie, że banknoty są bardzo kruche. Dlatego osoby, które je kolekcjonują muszą na nie uważać. Wyjmujemy je z gabloty lub z klasera tylko wtedy, gdy jest to konieczne i niezbędne. Podczas takiego wyjmowania także trzeba szczególnie uważać.


Rynek dziel sztuki od zawsze był łakomym kąskiem dla koneserów jak i handlarzy. Rynek numizmatyczny funkcjonuje na podobnej zasadzie. Numizmatyka dla kolekcjonerów jest pasją życia, każda najdrobniejsza moneta jest cenna i unikatowa. Trudno uwierzyć, że za drobny, często poczerniały pieniążek znawcy są w stanie zapłacić niewyobrażalne sumy pieniędzy. Dla przeciętnego laika pojęcie i zrozumienie jak wielkie znaczenie mają organizowane aukcje, giełdy poświęcone monetom jest czystą abstrakcją. Aukcje odbywają się w systemie stacjonarnym i wirtualnym. Internet w tym zakresie ofiarował nieocenione możliwości. Kontaktowanie się osób poprzez przeróżne portale internetowe spowodowało lepszą komunikację wielbicieli tego kosztownego hobby.

Zdjęcie znalezione na stronie Bs.ac.uk

Każda moneta, czy banknot ma zapisaną w sobie historię narodu i jest niezwykle cenna dla kultury, sztuki i nauki. Walka z czarnym rynkiem sprawia, że cześć dorobku narodowego udaje się uchronić przed zniknięciem z galerii muzealnych. Organizowanie wystaw numizmatycznych to szansa dla osób, które nie mają doświadczenia w tej jakże ważnej dziedzinie nauki. Wieloletni kolekcjonerzy monet posiadają tak wielkie doświadczenie w swojej dziedzinie, że wystarczy ich krótkie spojrzenie, by ocenić wartość określonej monety, czy banknotu. Numizmatyka szła równo w parze z człowiekiem poprzez kolejne tysiąclecia. Zbiory numizmatyczne określić można jako jeden z najważniejszych zabytków historycznych. Read More