Standard, który jest zauważany na wielu banknotach oraz wielu walutach. Tego nie spotkamy przy monetach. Można od razu stwierdzić, że monety nie są tak bardzo zabezpieczane, jak banknoty. Jednak drukowanie banknotów wydaje się być łatwiejsze, niż wybijanie monet. To nie jest do końca prawdą. Standardy recto- verso nam to potwierdzają. Jest to technologia, która pozwala na zauważanie wizerunków lub innych bardzo ważnych informacji w prześwicie. Wystarczy banknot przyłożyć do źródła światła.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Możemy go także unieść w górę. Wtedy da się zauważyć, że nasz banknot jest prawdziwy. Gdy jednak w prześwicie nie ma jakichkolwiek znaków, wizerunków, obrazów lub liczb- wtedy mamy podejrzenie, że nasz banknot jest po prostu fałszywy. Obraz recto- verso stosowany jest na wielu banknotach. To najszybszy sposób na to , aby sprawdzić, czy nasz papierowy środek płatniczy jest oryginalny. Nie jest to takie oczywiste. W dobie fałszerzy i oszustów mogą być z tym problemy. Niełatwo jest podrobić taki standard recto- verso.


Znak wodny to pewne zabezpieczenie, które znajdzie się na rewersie banknotu. Monety znów są pod tym względem dyskryminowane. Oznacza to , że nie stosuje się ich przy metalowych znakach pieniężnych. Jedynie banknoty oferują miejsce i możliwości na stosowanie takich zabezpieczeń. Znak wodny jest bardzo trudny w podrobieniu. On jest wyróżniający się na pozostałej części banknotu. Oznacza to, że musimy nałożyć znak wodny na nadrukowaną już powierzchnię. Wszystko wykonuje maszyna.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Dlatego znaki wodne nie mogą być nieprecyzyjnie nałożone. Nasze polskie waluty posiadają tego typu znaki i zabezpieczenia. To kolejny plus, który może stać się doskonałym zabezpieczeniem przed fałszerzami. Przed przyjęciem banknotu warto jest sprawdzić, czy znak wodny widnieje na takim banknocie. Widać go już na pierwszy rzut oka. Gdy jednak nie mamy pewności- warto jest wykorzystać światło słoneczne. Banknot powinien wtedy ujawnić swoje zabezpieczenie. Gdy nie widzimy nic przy przyłożeniu papierowego pieniądza pod światło- mamy przypuszczenia, że banknot jest fałszywy.