Serie monet


Od 2009 roku Narodowy Bank Polski rozpoczął emisję serii monet o nazwie „Miasta w Polsce”. Do końca 2010 roku zostało wydanych 9 wzorów numizmatów miast. Monety o nominale dwuzłotowym o średnicy 27 mm, wybite stemplem zwykłym, wykonane ze stopu Nordic Gold, przedstawiają miasta, które zostały uznane za jedne z najpiękniejszych w Polsce a także ich zabytki. W 2009 roku ukazały się monety przedstawiające Częstochowę – Jasna Góra (21 września), Jędrzejów – Klasztor Cystersów (27 listopada) i Trzebnicę – Sanktuarium św. Jadwigi (9 grudzień). Rok później Narodowy Bank Polski wyemitował monety z miejscowościami Trzemeszno – Bazylika (29 lipiec), Warszawa – Stare Miasto (24 sierpień), Kalwaria Zebrzydowska (23 wrzesień), Gorlice (19 październik), Miechów (17 listopad) oraz Katowice (7 grudzień).

Zdjęcie znalezione na stronie Sprzedajemy.pl

Numizmaty były wydawane w nakładzie od 1 do 1,1 miliona sztuk. Na rewersach każdej z monet przedstawiono miejsca charakterystyczne, które jednoznacznie kojarzą się Polakom z miejscowościami, którym została poświęcona dana moneta. Kolekcja numizmatyczna „Miasta w Polsce” uznawana jest za nieoficjalną kontynuację serii „Historyczne Miasta w Polsce” na którą składały się trzydzieści dwie monety dwuzłotowe wykonane ze stopu Nordic Gold. Monety były wydawane w cyklach miesięcznych, a cała seria oceniana jest przez numizmatyków jako jedna z bardzo udanych. W 2011 roku Narodowy Bank Polski planuje cyklicznie wyemitować sześć kolejnych monet. Read More


Każdy okres wojen czy niewoli ma wiele aspektów, z których sporej części zazwyczaj nie porusza się na lekcjach szkolnej historii, ale z których warto zdać sobie sprawę. I jest na przykład tak, że każda wojna, choćby nawet najbardziej lokalna i krótkotrwała, musi przynieść ze sobą zmianę choćby systemu monetarnego. Jest to ujęcie rzadko prezentowane, ale przecież dla mieszkańców danego regionu bardzo istotne.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Tym bardziej na pewno warto o nim wspomnieć w kontekście zaborów, przez które olbrzymie tereny ziem polskich znalazły się pod obcym panowaniem i między innymi musiały przyjąć zagraniczną walutę. O takim bilonie mówi się w języku numizmatyków, że są to monety obce będące w obiegu na ziemiach polskich. Mówi się zresztą nie bez przyczyny, ale dlatego, że za pomocą monet można także opowiadać historię i robią to kolekcjonerzy, którzy na temat naczelny swojej kolekcji wybierają właśnie na przykład monety obce będące w obiegu na ziemiach polskich. Read More


Początkujący numizmatycy, stawiający swoje pierwsze kroki w przeogromnym świecie numizmatyki często nie mają pojęcia z jak ogromnym asortymentem przedmiotów wartościowych dla swojej kolekcji mają do czynienia.

Worki mennicze - zdjęcie znalezione na stronie Numimarket.pl
Worki mennicze – zdjęcie znalezione na stronie Numimarket.pl

W praktyce bardzo często numizmatycy specjalizują się w konkretnej kategorii pieniądza. Mówimy w tym wypadku czasami o skupieniu się głównie na monetach danego kraju na przestrzeni czasu, monetach danego okresu historii, tylko monetach regionalnych, okazjonalnych lub lokacyjnych. Do zakupienia są poszczególne egzemplarze lub całe worki mennicze. Przykłady tego typu można mnożyć dlatego też konkretyzacja w tym przypadku często jest wskazana. Tylko w ten sposób bowiem można uzbierać dość solidną kolekcję. Inaczej rozpatrywać należy numizmatykę nastawioną typowo na zysk. W tym przypadku wartość kolekcjonerska schodzi często na drugi plan chociaż nie jest to zawsze regułą.

Warto jest zatem zadać sobie pytanie co nas najbardziej interesuje i na czym chcielibyśmy oprzeć nasze przyszłe zbiory.


Podobnie jak w przypadku inwestycji typu giełda i FOREX, tak i w numizmatyce kluczową zmienną stanowiącą o posiadanej kolekcji lub nawet o dochodach, gdy rozmawiamy o tej dziedzinie w kontekście zysków jest informacja.

Numizmatyka - zdjęcie znalezione na stronie Świat-numizmatyki.pl
Numizmatyka – zdjęcie znalezione na stronie Świat-numizmatyki.pl

Osoba chcąca na poważnie wziąć się za numizmatykę musi znać się na przedmiotach, które ma zamiar kolekcjonować, często płacąc nie małe pieniądze za niektóre drogie egzemplarze a także rozpoznawać prawdziwe niesamowite okazję od próby oszustwa. Jest to bardzo widoczne obecnie, gdy spora część handlu przeniosła się z targów staroci lub spotkań numizmatycznych do Internetu gdzie czujność bardzo często powinna być przynajmniej podwojona. Nie znaczy to jednak, że należy wszędzie doszukiwać się złych intencji oraz zakładać, że inni kolekcjonerzy to krętacze i złodzieje. Podstawą zawsze była wiedza i informacja.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet tony przeczytanych książek i tysiące zdjęć na nic się zdadzą w przypadku braku trzeźwego myślenia, głowy na karku oraz prawdziwego sokolego oka.


Często jest tak, że musimy pracować na dwóch etatach, by utrzymać siebie i rodzinę. Często jest także tak, że musimy szukać dodatkowych zleceń, aby jakoś powiązać koniec z końcem. Niestety takie są dzisiejsze realia. Dlatego też, ludzie szukają różnych możliwości, a inwestując pieniądze chcą mieć później zysk. Wiemy już, że najlepszym sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy jest sam pieniądz. Być może brzmi to nieco paradoksalnie, jednak jest to niezły sposób inwestycji i zysku dla każdego, kto nie chce kupować akcji bądź obligacji.

Zdjęcie znalezione na stronie Blog.pl

Jak nietrudno się domyślić, najwyższy zysk zapewni nam złoto. Ono nigdy nie traci na wartości, dlatego też analogicznie, najlepiej jest kupować złote monety kolekcjonerskie. W skali roku jest to dość spory wydatek i nie każdy może sobie pozwolić na tego typu lokaty. Na szczęście, poza monetami złotymi możemy zainteresować się również monetami srebrnymi. Jest to już znacznie tańsza metoda inwestycji, jednak nadal dość droga. Dla kogoś kto nie jest zamiłowanym kolekcjonerem numizmatów raczej trudno jest ocenić prawdziwą wartość pieniądza, zwłaszcza tego pieniądza, który posiada własną historią. Często jest bowiem tak, że to nie samo złoto czy też srebro określa wartość pieniądza, lecz jego forma, pochodzenie i historia. Read More