Polska czeka u progu nowej waluty. Nasz kraj ma plany oraz ambitny cel, który dotyczy wejścia do strefy euro. Dla numizmatyków to wiadomość, która jest raczej pozytywna. Będziemy mogli poszerzyć swoją kolekcję o te banknoty, które są aktualnie w obiegu od tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego szóstego roku. Tyle lat istnieje nasz polski złoty, który aktualnie jest wydawany na terenie naszego kraju. Euro będzie zupełnie inną walutą. Oznacza to pewne zmiany nie tylko w gospodarce, ale także i przemyśle oraz innych dziedzinach.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Oczywiście, na początku będziemy mieli przelicznik. Z pewnością przy pierwszym okresie od wejścia Polski do strefy euro ceny będą podawane zarówno w polskich walutach , jak i europejskich. Wtedy będziemy mieli możliwość kupna tego, co nam potrzebne za pomocą obecnej waluty. Jednak państwo systematycznie będzie skłaniało nas do wymiany waluty, a to będzie problem. Nie zawsze kurs jest taki korzystny. Dlatego trzeba się nad tym bardzo mocno zastanowić. Być może wymiana naszych pieniędzy wcześniej zda egzamin.


Emitent przekazuje plany oraz strategie działania dla wiadomości publicznej. Po co? Aby numizmatycy mogli przygotować się na aukcje oraz na kupno kolejnego wydania kolekcjonerskiego. To jest korzystna informacja dla tych, którzy czekali na to wydanie z utęsknieniem . To także pewna pomoc dla każdego kolekcjonera. Wtedy wiemy, ile będzie kosztować taka moneta lub banknot. Możemy się na to przygotować. Gorzej jest wtedy, gdy cena nie jest mała, a my nie mamy pieniędzy.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Nie powinniśmy rujnować naszych oszczędności i finansów tylko dlatego, że emitent wydaje jedną monetę. To nielogiczne. Miłość do numizmatyki nie powinna być większa, niż miłość do naszej rodziny i do jej członków. Ranimy tym samym nie tylko naszych bliski , ale także siebie. Dlatego warto jest mieć odłożone własne pieniądze z własnych wyrzeczeń. Wtedy nikomu nie przeszkadzamy i nikt nam nie będzie mógł narzucić tego , że nasz pasja ingeruje w życie codzienne rodziny. Tak nie będzie. Numizmatyk musi sam podejmować decyzje w sprawie własnej pasji. W przeciwnym razie nie będzie on czerpał z niej jakiejkolwiek satysfakcji.


Początkujący numizmatycy, stawiający swoje pierwsze kroki w przeogromnym świecie numizmatyki często nie mają pojęcia z jak ogromnym asortymentem przedmiotów wartościowych dla swojej kolekcji mają do czynienia.

Worki mennicze - zdjęcie znalezione na stronie Numimarket.pl
Worki mennicze – zdjęcie znalezione na stronie Numimarket.pl

W praktyce bardzo często numizmatycy specjalizują się w konkretnej kategorii pieniądza. Mówimy w tym wypadku czasami o skupieniu się głównie na monetach danego kraju na przestrzeni czasu, monetach danego okresu historii, tylko monetach regionalnych, okazjonalnych lub lokacyjnych. Do zakupienia są poszczególne egzemplarze lub całe worki mennicze. Przykłady tego typu można mnożyć dlatego też konkretyzacja w tym przypadku często jest wskazana. Tylko w ten sposób bowiem można uzbierać dość solidną kolekcję. Inaczej rozpatrywać należy numizmatykę nastawioną typowo na zysk. W tym przypadku wartość kolekcjonerska schodzi często na drugi plan chociaż nie jest to zawsze regułą.

Warto jest zatem zadać sobie pytanie co nas najbardziej interesuje i na czym chcielibyśmy oprzeć nasze przyszłe zbiory.


Numizmatyka jak niemalże każde poważne hobby wymaga od osoby zainteresowanej tą tematykę sporo czasu oraz zaangażowania w temat. Nie wystarczy bowiem lubić patrzeć na monety i trzymać je w albumach, chociaż trzeba zaznaczyć, że jest to już bardzo obiecujący początek.

Numizmatyka - zdjęcie znalezione na stronie Panoramafirm.pl
Numizmatyka – zdjęcie znalezione na stronie Panoramafirm.pl

Bez znaczenia czy numizmatyka ma być dla delikwenta hobby czy sposobem na zysk musi on pamiętać o tym, że bez poświęcania odpowiedniej ilości czasu na czytania oraz przynajmniej minimalnej ilości środków na fachowe książki wszystko najprawdopodobniej w szybkim tempie zamieni się w niwecz a ekscytacja szybko przemieni się we frustrację i gniew z powodu niepowodzeń w próbach wzbogacenia kolekcji o nowe eksponaty. Trzeba pamiętać, że nic tak nie cieszy numizmatyka jak posiadanie rzadkiego i bardzo cenionego banknotu lub monety, szczególnie jeżeli uda się go zdobyć dzięki własnej wiedzy i spostrzegawczości.

Trzeba pamiętać o pielęgnowaniu w sobie podstawowych, niezbędnych cech jak spostrzegawczość, pęd do wiedzy czy rozwój zmysłu inwestycyjnego.