Przy monetach kolekcjonerskich możemy spotkać się także z bardzo nietypowymi nominałami oraz wartościami . To dla nas jest ukazanie, że nigdy taka moneta nie trafi do obiegu . Taki jest urok walut kolekcjonerskich. Mamy do dyspozycji niekonwencjonalne nominały, niespotykane wizerunki oraz kształty. Wszystko to, czego potrzebuje numizmatyk do swojej kolekcji. Emitenci starają się wprowadzać wiele takich wydań kolekcjonerskich. Nie tylko w naszym kraju takie wydania są widoczne i rozprowadzane.

Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Niektórzy numizmatycy szukają także kolekcjonerskich monet w innych krajach. Tam emitenci również wydają najróżniejsze nominały i kształty banknotów lub krążków metalowych, które potocznie nazywane są znakami finansowymi. Nominał kolekcjonerski nie musi być taki sam, jak nominał monety , która jest aktualnie w obiegu. Tu nikt nie narzuca nam umownych wartości . Emitent ma pewną swobodę i to dzięki tej swobodzie może wprowadzić na rynek numizmatyczny niekonwencjonalną monetę. Taką swobodą cieszą się również numizmatycy, którzy sami decydują o swojej kolekcji.


Nominał to nic innego, jak umowna wartość. Narzucana jest ona przez emitenta. Każdy, kto operuje finansami i środkami pieniężnymi musi zdawać się sprawę z tego , jaką kwotę posiada w portfelu lub na koncie bankowym. To otwiera przed nami wiele drzwi. Tak jest we współczesnym życiu i przy współczesnych finansach. Zupełnie inaczej będzie przy nominałach spotykanych wśród eksponatów kolekcjonerskich. Tam mamy do czynienia z zupełnie innymi wartościami oraz środkami określania wartości monety.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Nie ważne, czy to jeden grosz, czy też pięć tysięcy złotych na jednym banknocie. Liczy się to , skąd pochodzi dana waluta, w jakim stanie jest banknot, ile lat przetrwał od czasów wydania i kto był emitentem. Przy monetach liczy się także ilość czystego kruszcu zużytego podczas produkcji. Widać, że wartość to nie tylko nominał. Wielu ludzi tego nie zauważa. Jednak moneta i banknot to środki, które nie są zwyczajne. Trzeba to jedynie zauważyć. Numizmatyka otwiera nam oczy. Łatwiej nie da się pokazać tego, co jest do zauważenia gołym okiem.