Bite współcześnie monety w zasadzie posiadają takie rozmiary, że bez specjalnego wysiłku można zapoznać się ze szczegółami na ich powierzchni. Są jednak takie egzemplarze, gdzie każdy, nawet najdrobniejszy szczegół ma znaczenie. Wtedy niezbędna staje się profesjonalna lupa, przy pomocy której da się z nimi zapoznać . Dotyczy to szczególnie charakterystycznych przypadków i sposobów ich identyfikacji w konfrontacji z fałszerstwami.

Zdjęcie znalezione na stronie Flickr.com

Przykładem sztandarowym jest tutaj dwudziestomarkówka Getto z tysiąc dziewięćset czterdziestego trzeciego roku, gdzie napis „Getto” powinien być wtopiony w gwiazdę Dawida, a nie wycięty, jak to ma miejsce w fałszywkach. W stemplach używanych do ich produkcji istniały poza tym mikropęknięcia, które odzwierciedliły się na wybitych monetach. Z tego zatem względu bez posługiwania się szkiełkiem lupy, nagie oko naprawdę nie na wiele, by się zdało. Nie należy zapominać jeszcze o wiedzy tematycznej, bez której nie tylko lupa, ale nawet mikroskop na zbyt wiele się nie przydadzą.


Bogata kolekcja to jeszcze nie wszystko. Trzeba jeszcze mieć gdzie ją przechować w taki sposób, by z łatwością móc do niej zajrzeć (któryż ze „zbieraczy” tego nie uwielbia?), a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo przechowywania, czyli ochronę przed szkodliwymi czynnikami, jak i zagrożeniami wynikającymi z atrakcyjności kolekcji dla potencjalnych rabusiów. Tak więc w pierwszej kolejności należy sprawić sobie etui na monety. Jeśli jest ich większa ilość, dobrym rozwiązaniem będzie klaser, lub wielopoziomowa skrzyneczka wyściełana gąbką, w której wycięto szpary trzymające pewnie każdą umieszczoną w nich monetę.

Zdjęcie znalezione na stronie Flickr.com

Następnie, w przypadku, gdy zbiory są cenne, trzeba pomyśleć o sejfie, gdzie można je będzie bezpiecznie złożyć i samemu mieć spokojną głowę. Ale kwestia zabezpieczeń to nie wszystko, czasem nawet nie jest to najważniejszy aspekt przechowywania wartościowego bilonu. Często większą przyjemność sprawia możliwość obejrzenia i dotknięcia w każdej chwili posiadanych skarbów niż przechowywanie ich za pancerną ścianą. W takim przypadku wybierane są na przykład ozdobne, ręcznie wykonywane sakiewki.