Moneta wcale nie musi być kupiona na aukcji od amatora. Możemy ją kupić od emitenta. Każdy kraj oferuje takie monety. Jednak w naszym kraju najwięcej ludzi decyduje się na kupno edycji kolekcjonerskiej wydanej przez Narodowy Bank Polski. Wtedy mamy pewność, że moneta jest prestiżowa. Jednak nie do końca. Emitent wydaje setki takich monet. To zmniejsza prestiż. Dlatego nie każdy się na to decyduje. Monety są nowe, dlatego nie mają historycznego ujęcia.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Numizmatyków możemy podzielić na tych, którzy zbierają monety z edycji kolekcjonerskich oraz na tych , którzy takich edycji unikają i szukają monet i banknotów z historyczną przeszłością. Tych drugich jest znacznie mniej. Jednak to oni budzą respekt i podziw na wielu wystawach numizmatycznych. Zwłaszcza wtedy, gdy banknot lub moneta zostanie dobrze opisana. Trzymamy w ręku lub spoglądamy przez gablotę i wystawę na prawdziwy kawałek historii. To coś pięknego. Kupno nowej monety to pójście na skróty i na łatwiznę. Dlatego niektórzy tego nie robią.


Kolekcjonerskie wydania pojawiają się bardzo często. To jest problem dla wielu kolekcjonerów, którzy nie wiedzą, co kupić i ile wydać na takie monety. Pamiętajmy, że to tylko hobby. To jest pewien sposób na życie, ale także to jest sposób na to , aby wydać wszystkie oszczędności naszego życia. Tak nie powinno być. Pasja, ale z umiarem oraz logiką. W przeciwnym razie pasja przerodzi się w obsesję, która wcale nie będzie korzystna. Oznacza to, że najnowsze wydania kolekcjonerskie mogą być przez nas zaniechane.

Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Możemy jednak celować w aukcje internetowe, które sprzedają stare i nieznane monety. Po odrestaurowaniu oraz po określeniu monety możemy przeżyć niemały szok. Kupiona za kilkanaście złotych moneta okazuje się być unikatem na skalę światową. Jej wartość wzrasta o kilka tysięcy procent. Taka transakcja z pewnością poprawia nam humor. Niektórzy zarabiają na numizmatyce i nie narzekają na brak pieniędzy. Trzeba jednak mieć szczęście do monet i do banknotów. Nie zawsze trafiamy na unikat. Możemy także kupić bardzo popularną monetę.