Niektórzy czytają książki oraz szukają informacji w wielu źródłach wiedzy. Chodzi nam o informacje na temat monet i banknotów. Literatura oraz encyklopedie numizmatyczne okazują się być prawdziwymi skarbnicami wiedzy. Internet także nie zostaje w tyle. Tam również znajdziemy wiele ciekawych informacji oraz wiele ciekawych artykułów na temat monet i banknotów. Praktyczne porady także przydają się dla tych osób, które dopiero zaczynają przygodę z kolekcjonowaniem swoich monet.

Zdjęcie znalezione na stronie Publicdomainpictures.net

To jest bardzo potrzebne. Nie każdy wie, że czyszczenie powinno przebiegać według określonych zasad. Tym samym możemy zniszczyć nasze pierwsze eksponaty. Z taką literaturą oraz z takimi poradnikami nic takiego nam nie grozi. Człowiek z biegiem lat nabiera doświadczenia oraz rozwija się w poszczególnej dziedzinie. Dlatego musimy to wszystko dobrze oznaczyć. Nie da się ukryć, że nie od razu człowiek staje się specjalistą w danej dziedzinie. Trzeba poradzić się osoby , która już dłużej zajmuje się numizmatyką. Takie osoby tworzą literaturę dla swoich czytelników.


Polska czeka u progu nowej waluty. Nasz kraj ma plany oraz ambitny cel, który dotyczy wejścia do strefy euro. Dla numizmatyków to wiadomość, która jest raczej pozytywna. Będziemy mogli poszerzyć swoją kolekcję o te banknoty, które są aktualnie w obiegu od tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego szóstego roku. Tyle lat istnieje nasz polski złoty, który aktualnie jest wydawany na terenie naszego kraju. Euro będzie zupełnie inną walutą. Oznacza to pewne zmiany nie tylko w gospodarce, ale także i przemyśle oraz innych dziedzinach.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Oczywiście, na początku będziemy mieli przelicznik. Z pewnością przy pierwszym okresie od wejścia Polski do strefy euro ceny będą podawane zarówno w polskich walutach , jak i europejskich. Wtedy będziemy mieli możliwość kupna tego, co nam potrzebne za pomocą obecnej waluty. Jednak państwo systematycznie będzie skłaniało nas do wymiany waluty, a to będzie problem. Nie zawsze kurs jest taki korzystny. Dlatego trzeba się nad tym bardzo mocno zastanowić. Być może wymiana naszych pieniędzy wcześniej zda egzamin.


Standard, który jest zauważany na wielu banknotach oraz wielu walutach. Tego nie spotkamy przy monetach. Można od razu stwierdzić, że monety nie są tak bardzo zabezpieczane, jak banknoty. Jednak drukowanie banknotów wydaje się być łatwiejsze, niż wybijanie monet. To nie jest do końca prawdą. Standardy recto- verso nam to potwierdzają. Jest to technologia, która pozwala na zauważanie wizerunków lub innych bardzo ważnych informacji w prześwicie. Wystarczy banknot przyłożyć do źródła światła.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Możemy go także unieść w górę. Wtedy da się zauważyć, że nasz banknot jest prawdziwy. Gdy jednak w prześwicie nie ma jakichkolwiek znaków, wizerunków, obrazów lub liczb- wtedy mamy podejrzenie, że nasz banknot jest po prostu fałszywy. Obraz recto- verso stosowany jest na wielu banknotach. To najszybszy sposób na to , aby sprawdzić, czy nasz papierowy środek płatniczy jest oryginalny. Nie jest to takie oczywiste. W dobie fałszerzy i oszustów mogą być z tym problemy. Niełatwo jest podrobić taki standard recto- verso.


Znak wodny to pewne zabezpieczenie, które znajdzie się na rewersie banknotu. Monety znów są pod tym względem dyskryminowane. Oznacza to , że nie stosuje się ich przy metalowych znakach pieniężnych. Jedynie banknoty oferują miejsce i możliwości na stosowanie takich zabezpieczeń. Znak wodny jest bardzo trudny w podrobieniu. On jest wyróżniający się na pozostałej części banknotu. Oznacza to, że musimy nałożyć znak wodny na nadrukowaną już powierzchnię. Wszystko wykonuje maszyna.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Dlatego znaki wodne nie mogą być nieprecyzyjnie nałożone. Nasze polskie waluty posiadają tego typu znaki i zabezpieczenia. To kolejny plus, który może stać się doskonałym zabezpieczeniem przed fałszerzami. Przed przyjęciem banknotu warto jest sprawdzić, czy znak wodny widnieje na takim banknocie. Widać go już na pierwszy rzut oka. Gdy jednak nie mamy pewności- warto jest wykorzystać światło słoneczne. Banknot powinien wtedy ujawnić swoje zabezpieczenie. Gdy nie widzimy nic przy przyłożeniu papierowego pieniądza pod światło- mamy przypuszczenia, że banknot jest fałszywy.


Co znajdziemy na rewersie, czyli drugiej stronie naszego środka płatniczego? Przy monetach będzie to tylko i wyłącznie znak kraju, godło, portret lub inny wizerunek. Jednak przy banknotach musi być coś więcej. Tak też się dzieje. Na rewersie znajdziemy istny szyfr oraz multum zabezpieczeń, które powodują, że fałszerze nie radzą sobie z podrabianiem banknotów. Widać, że wiele osób ma taki plan i takie potrzeby. Nie jest to proste, gdyż każdy banknot cechuje się zupełnie innymi zależnościami oraz zupełnie innym podejściem.

Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Ponadto, zabezpieczenia także są inne. Możemy zaliczyć do tego znak wodny. Jest to bardzo często spotykane zabezpieczenie. Nawet na naszych polskich banknotach jest ono stosowane. Numizmatyka także może pokazać nam środki płatnicze oraz ich zabezpieczenia. Jednak nie liczmy na to, że były one tak prestiżowe i technologicznie zaawansowane. Dopiero we współczesnych czasach tworzy się banknoty , które trudno podrobić. Rewers nie zawsze jest przeszkodą dla fałszerzy . To jednak jest problem, gdyż banknot może być wprowadzony w obieg.