Papier wykorzystywany do druku banknotów nie jest zwyczajny. To nie blok rysunkowy, który sprzedawany jest w każdym sklepie papierniczym. Oznacza to, że podrobienie banknotu to nie taka prosta i logiczna sprawa. Trzeba zdobyć taki papier. Sami nie możemy go stworzyć, gdyż receptura jest tajna. Co ciekawsze- każda waluta i każdy banknot jest drukowany na innym papierze i na innym materiale. To dla numizmatyki jest kolejny plus, gdyż ona może po samej jakości papieru ocenić, skąd pochodzi dany banknot i jak długo był on w obiegu.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Współczesne środki pieniężne muszą być chronione przed fałszerstwami. Papier i jego specjalna oraz tajna receptura to kolejny przykład takiego zabezpieczenia. Nie da się ukryć, że na tym właśnie polegają kwestie ochrony. Specjalny papier musi pozostać w tajemnicy. On tworzony jest w fabrykach i stanowi półprodukt, który trafia do druku. Po tym mamy już gotowy banknot. Wystarczy wpuścić go w obieg. Tak właśnie robią emitenci , którzy zajmują się wprowadzaniem nowych środków pieniężnych.


Nie łudźmy się, że podrobienie i wydrukowanie banknotu na zwyczajnym papierze zda egzamin. On po pierwsze jest zbyt gruby. Dlatego nie da się do tego w tak łatwy sposób podejść. Proces podrobienia banknotu musi być przygotowany. Trzeba zdobyć oryginalny materiał, na którym drukowane są banknoty. Kolejnym problemem może okazać się rodzaj druku , który nie jest wcale tak często spotykany. To dla wielu fałszerzy są już zabezpieczenia nie do przejścia. Jednak to nie koniec.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Na rewersie banknotu widać wiele znaków oraz wiele szyfrów. To także są zabezpieczenia. Niektóre widać gołym okiem, a inne dopiero wtedy, gdy przyłożymy banknot pod światło. Fałszerz nie ma łatwego zadania. Nigdy podrobiony banknot nie dorówna oryginałowi. Dlatego osoba, która na co dzień ma styczność z pieniędzmi oraz razu rozpozna, że taki środek płatniczy jest podrobiony. W numizmatyce także trzeba to sprawdzać. Nie chcemy przecież kupić podróbki. To dla numizmatyka byłaby okropna i straszna wiadomość. Kolekcja musi być oryginalna.