Na banknotach znajdziemy zarówno znaki wodne, jak i portrety bardzo ważnych osobistości. To nie jest aspekt estetyczny. To rodzaj określania monety oraz jej pochodzenia. To także trudność dla fałszerzy. Dlatego nie każdy decyduje się na podrabianie banknotów. Monety także posiadają tego typu wizerunki . Dla numizmatyki to jest duże ułatwienie. Dzięki temu znacznie łatwiej znaleźć jest emitenta określonej monety oraz rok wydania i krąg użytkowników.

Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Wszystko zaczyna się od jednej poszlaki, która doprowadza numizmatyka do poznania prawdy o monecie. Trzeba jednak znaleźć oraz dobrze określić portret. To również nie jest łatwe. Dlaczego? Ponieważ niektóre monety są za małe, aby dobrze przyjrzeć się portretom. Banknoty tym samym mogą być zniszczone i takie portrety mogą być po prostu zamazane. Dlatego na banknotach bardzo często widnieje także podpis portretu. Obecnie na polskich banknotach da się zauważyć najsilniejszych władców naszego kraju, którzy budowali potęgę Polski w zamierzchłych czasach.

Znaki na monetach


Moneta wcale nie musi przedstawiać wizerunku emitenta. Może ona być poświęcona władcy. Może także przedstawiać pory roku lub inne tego typu znaki oraz krajobrazy. To zależy przede wszystkim od emitenta i od jego pomysłów. To on zajmuje się takimi sprawami oraz określaniem tego, co będzie znajdowało się zarówno na awersie, jak i rewersie określonej monety. Nie można tego zmieniać. Emitent podejmuje decyzje i ona jest ostateczna. To nadaje monetom pewnego blasku. Po tym także możemy je rozpoznawać.

Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Numizmatyka wie, że wizerunki nie są jedynie estetycznym elementem na monetach. Czym trudniejsze wizerunki- tym trudniej podrobić taką monetę. To jest prawda. Dlatego trzeba pamiętać o tym, że niektóre monety także są zabezpieczane przez tego typu wizerunki. Oznacza to, że znaki na monetach są bardzo ważne i nie powinny być zaniedbywane. Emitent stara się dobrze podejść do wszelkich tego typu znaków i produkcji. To nadaje prestiżu i ochrony dla monet, które niekiedy stają się celem dla osób podrabiających pieniądze.