Obieg to obrót banknotów i monet. Gdy dane środki płatnicze zostają z niego wycofane- numizmatyka wkracza do akcji. Emitent może zdecydować się na pewne zmiany oraz na modernizację wyglądu monety, banknotu lub nominałów. Wszystko zależy od kraju i od potrzeb. Dlatego takie pieniądze są wycofywane i zastępowane nowymi. Nie da się ukryć, że nowe banknoty nie mają żadnego numizmatycznego ujęcia. Natomiast te, które zostały już wycofane będą doskonałą okazją do powiększenia kolekcji numizmatycznej.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Niestety, ale wiele osób zdaje sobie sprawę z tego , że to nie będą banknoty i monety o wysokiej wartości. Dlaczego? Ponieważ dopiero zostały wycofane z obiegu. Oznacza to, że jeszcze wielu ludzi posiada takie eksponaty. Czym większa ilość ludzi ma takie pieniądze- tym gorzej dla numizmatyka. Tu liczy się unikalność, a jej przy takich świeżo wycofanych banknotach po prostu nie ma. Trzeba poczekać pewien okres czasu, aż takie banknoty znikną. To nie będzie krótki okres czasu. Na to nie liczmy.


Kolekcjonerski banknot nie przedstawia normalnej wartości. Oznacza to , że nic nie kupimy za pomocą takiego banknotu. Możemy jednak sprzedać kolekcjonerskie wydanie i kupić dla siebie i dla swojej rodziny cokolwiek tylko chcemy. Cena i kwota, jaką pozyskamy za dany banknot lub monetę zależy przede wszystkim od prestiżu i od roku wydania. Gdy banknot jest rzadko spotykany –cena będzie znacznie wyższa. To jest właśnie fenomen numizmatyki oraz kolekcjonerskich banknotów.

Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Nie ważne, że nominał na takim papierowym środku płatniczym jest niewielki. Liczy się prestiż posiadania, a za to trzeba zapłacić. Wielu numizmatyków już zbiło fortuny na swoich kolekcjach. Szukamy monet i banknotów, restaurujemy je i sprzedajemy. To jest handel, który jest popierany przez wielu kolekcjonerów. Nie można zniszczyć lub ukryć danego eksponatu. Trzeba go pokazać dla innych osób, które także kolekcjonują środki płatnicze i podzielają naszą pasję i hobby. Nie musimy od razu sprzedawać naszej kolekcji. Nikt nas do tego nie zmusza.