Co znajdziemy na rewersie, czyli drugiej stronie naszego środka płatniczego? Przy monetach będzie to tylko i wyłącznie znak kraju, godło, portret lub inny wizerunek. Jednak przy banknotach musi być coś więcej. Tak też się dzieje. Na rewersie znajdziemy istny szyfr oraz multum zabezpieczeń, które powodują, że fałszerze nie radzą sobie z podrabianiem banknotów. Widać, że wiele osób ma taki plan i takie potrzeby. Nie jest to proste, gdyż każdy banknot cechuje się zupełnie innymi zależnościami oraz zupełnie innym podejściem.

Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Ponadto, zabezpieczenia także są inne. Możemy zaliczyć do tego znak wodny. Jest to bardzo często spotykane zabezpieczenie. Nawet na naszych polskich banknotach jest ono stosowane. Numizmatyka także może pokazać nam środki płatnicze oraz ich zabezpieczenia. Jednak nie liczmy na to, że były one tak prestiżowe i technologicznie zaawansowane. Dopiero we współczesnych czasach tworzy się banknoty , które trudno podrobić. Rewers nie zawsze jest przeszkodą dla fałszerzy . To jednak jest problem, gdyż banknot może być wprowadzony w obieg.


Co znajduje się na przedniej stronie banknotu? Chodzi nam o awers. Tam znajdziemy wszelkie informacje oraz bardzo ważne elementy prawne. Dajmy dla przykładu- podpis emitenta oraz informacje o roku wydania banknotu. Kolejną ważną informacją będzie nominał. To przecież jest najważniejsze. Oprócz tego spotkamy się wizerunkiem oraz z numerami. One dla nas nie są znaczące. Warto jednak pamiętać, że każdy banknot posiada taki numer. W numizmatyce nie jest to często brane pod uwagę.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Trudno jest znaleźć banknot po samym numerze lub nominale. Dlatego trzeba dalej szukać i dalej ingerować w informacje zawarte na awersie. Monety także przedstawiają takie strony. Tam jednak mamy do czynienia tylko i wyłącznie z emitentem oraz z informacją o dacie produkcji monety. Nominał i wartość także będzie dobrze wyeksponowana. Teraz już wiemy, jak odróżnić awers od rewersu. Początkowi numizmatycy lub osoby , które interesują się pieniędzmi mają z tym problem. Przy wielu innych banknotach może być z tym problem. To zależy od wydania i od tego, jak wiele lat ma dany środek płatniczy.