Nominał to nic innego, jak umowna wartość. Narzucana jest ona przez emitenta. Każdy, kto operuje finansami i środkami pieniężnymi musi zdawać się sprawę z tego , jaką kwotę posiada w portfelu lub na koncie bankowym. To otwiera przed nami wiele drzwi. Tak jest we współczesnym życiu i przy współczesnych finansach. Zupełnie inaczej będzie przy nominałach spotykanych wśród eksponatów kolekcjonerskich. Tam mamy do czynienia z zupełnie innymi wartościami oraz środkami określania wartości monety.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Nie ważne, czy to jeden grosz, czy też pięć tysięcy złotych na jednym banknocie. Liczy się to , skąd pochodzi dana waluta, w jakim stanie jest banknot, ile lat przetrwał od czasów wydania i kto był emitentem. Przy monetach liczy się także ilość czystego kruszcu zużytego podczas produkcji. Widać, że wartość to nie tylko nominał. Wielu ludzi tego nie zauważa. Jednak moneta i banknot to środki, które nie są zwyczajne. Trzeba to jedynie zauważyć. Numizmatyka otwiera nam oczy. Łatwiej nie da się pokazać tego, co jest do zauważenia gołym okiem.


Na banknotach znajdziemy zarówno znaki wodne, jak i portrety bardzo ważnych osobistości. To nie jest aspekt estetyczny. To rodzaj określania monety oraz jej pochodzenia. To także trudność dla fałszerzy. Dlatego nie każdy decyduje się na podrabianie banknotów. Monety także posiadają tego typu wizerunki . Dla numizmatyki to jest duże ułatwienie. Dzięki temu znacznie łatwiej znaleźć jest emitenta określonej monety oraz rok wydania i krąg użytkowników.

Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Wszystko zaczyna się od jednej poszlaki, która doprowadza numizmatyka do poznania prawdy o monecie. Trzeba jednak znaleźć oraz dobrze określić portret. To również nie jest łatwe. Dlaczego? Ponieważ niektóre monety są za małe, aby dobrze przyjrzeć się portretom. Banknoty tym samym mogą być zniszczone i takie portrety mogą być po prostu zamazane. Dlatego na banknotach bardzo często widnieje także podpis portretu. Obecnie na polskich banknotach da się zauważyć najsilniejszych władców naszego kraju, którzy budowali potęgę Polski w zamierzchłych czasach.