Cechą szalenie ciekawą jeżeli chodzi o numizmatykę jako taką jest fakt, że z założenia powinna być to materia charakteryzująca się solidnością, trwałością i niemalże perfekcją. Co ciekawe, właśnie błędy stanowią często najciekawszą rzecz całej numizmatyki.

20 zł 1936 - zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org
20 zł 1936 – zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Przy produkowaniu w skali roku tak wielkiej ilości monet jak ma to miejsce w mennicach na dłuższą metę ciężko jest oczekiwać, że wszystko zawsze przebiegnie dokładnie tak jak zakładał plan produkcji. Czasem zdarzy się, że przez jakiś czas, wypuszczone z produkcji monety lub nawet banknoty, nawet te posiadające jakąś często ledwo dostrzegalną wadę lub różniący je szczegół trafiają jednak do obiegu. Ze względu na swoją rzadkość często ich cena potrafi być wielokrotnie wyższa niż egzemplarzy oryginalnych, może też stanowić prawdziwą gratkę dla różnej maści kolekcjonerów, którzy znają się na rzeczy.

Jest to doskonały przykład na to, że błędy nie zawsze są tragiczne w skutkach a czasem bywają także bardzo opłacalne, przynajmniej dla zbieracza.


Dzisiejsi ludzie lub jak wolimy się nazywać – ludzie współcześni, oprócz pracy i powinności rozbudzają w sobie różnorakie pasje. Dla jednych sposobem spędzania wolnego czasu jest sport, dla innych natomiast spokojny wieczór z książką w ręku.

Numizmatyka - zdjęcie znalezione na stronie Eustka.com
Numizmatyka – zdjęcie znalezione na stronie Eustka.com

Są jednak też inni, nazywani przez tych pierwszy często zbieraczami. Otóż zbierać można różne rzeczy, od kapsli po samochody. Niewiele jest jednak zainteresowań tak silnie związanych z historią ludzkości i tak praktycznych jak numizmatyka. Uważana za naukę pomocniczą oraz mniejszy dział historii numizmatyka jest nauką zajmującą się monetami, banknotami oraz innymi przedmiotami pełniącymi funkcję płatniczą. Jest to nauka z jednej strony coś odległego, bo zamierzchłego i po części bardzo odległego z drugiej strony coś bardzo bliskiego naszej codzienności, co może być dla nas czymś więcej niż tylko rzutem okiem w przeszłość.

Pewne jest to, że nie jest to pasja dla każdego bez wyjątku. Wymaga bardzo dużego zaangażowania, cierpliwości oraz spostrzegawczości.