Początkujący numizmatycy, stawiający swoje pierwsze kroki w przeogromnym świecie numizmatyki często nie mają pojęcia z jak ogromnym asortymentem przedmiotów wartościowych dla swojej kolekcji mają do czynienia.

Worki mennicze - zdjęcie znalezione na stronie Numimarket.pl
Worki mennicze – zdjęcie znalezione na stronie Numimarket.pl

W praktyce bardzo często numizmatycy specjalizują się w konkretnej kategorii pieniądza. Mówimy w tym wypadku czasami o skupieniu się głównie na monetach danego kraju na przestrzeni czasu, monetach danego okresu historii, tylko monetach regionalnych, okazjonalnych lub lokacyjnych. Do zakupienia są poszczególne egzemplarze lub całe worki mennicze. Przykłady tego typu można mnożyć dlatego też konkretyzacja w tym przypadku często jest wskazana. Tylko w ten sposób bowiem można uzbierać dość solidną kolekcję. Inaczej rozpatrywać należy numizmatykę nastawioną typowo na zysk. W tym przypadku wartość kolekcjonerska schodzi często na drugi plan chociaż nie jest to zawsze regułą.

Warto jest zatem zadać sobie pytanie co nas najbardziej interesuje i na czym chcielibyśmy oprzeć nasze przyszłe zbiory.


Podobnie jak w przypadku inwestycji typu giełda i FOREX, tak i w numizmatyce kluczową zmienną stanowiącą o posiadanej kolekcji lub nawet o dochodach, gdy rozmawiamy o tej dziedzinie w kontekście zysków jest informacja.

Numizmatyka - zdjęcie znalezione na stronie Świat-numizmatyki.pl
Numizmatyka – zdjęcie znalezione na stronie Świat-numizmatyki.pl

Osoba chcąca na poważnie wziąć się za numizmatykę musi znać się na przedmiotach, które ma zamiar kolekcjonować, często płacąc nie małe pieniądze za niektóre drogie egzemplarze a także rozpoznawać prawdziwe niesamowite okazję od próby oszustwa. Jest to bardzo widoczne obecnie, gdy spora część handlu przeniosła się z targów staroci lub spotkań numizmatycznych do Internetu gdzie czujność bardzo często powinna być przynajmniej podwojona. Nie znaczy to jednak, że należy wszędzie doszukiwać się złych intencji oraz zakładać, że inni kolekcjonerzy to krętacze i złodzieje. Podstawą zawsze była wiedza i informacja.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet tony przeczytanych książek i tysiące zdjęć na nic się zdadzą w przypadku braku trzeźwego myślenia, głowy na karku oraz prawdziwego sokolego oka.