Znak wodny to pewne zabezpieczenie, które znajdzie się na rewersie banknotu. Monety znów są pod tym względem dyskryminowane. Oznacza to , że nie stosuje się ich przy metalowych znakach pieniężnych. Jedynie banknoty oferują miejsce i możliwości na stosowanie takich zabezpieczeń. Znak wodny jest bardzo trudny w podrobieniu. On jest wyróżniający się na pozostałej części banknotu. Oznacza to, że musimy nałożyć znak wodny na nadrukowaną już powierzchnię. Wszystko wykonuje maszyna.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Dlatego znaki wodne nie mogą być nieprecyzyjnie nałożone. Nasze polskie waluty posiadają tego typu znaki i zabezpieczenia. To kolejny plus, który może stać się doskonałym zabezpieczeniem przed fałszerzami. Przed przyjęciem banknotu warto jest sprawdzić, czy znak wodny widnieje na takim banknocie. Widać go już na pierwszy rzut oka. Gdy jednak nie mamy pewności- warto jest wykorzystać światło słoneczne. Banknot powinien wtedy ujawnić swoje zabezpieczenie. Gdy nie widzimy nic przy przyłożeniu papierowego pieniądza pod światło- mamy przypuszczenia, że banknot jest fałszywy.


Druk wypukły jest bardzo ceniony podczas produkcji banknotów. Monety pod tym względem nie są brane pod uwagę. Dlaczego? Ponieważ monety się wybija, a nie drukuje. Tu nie ma mowy o standardach drukowania. Dlatego tylko banknoty są przez nas brane pod uwagę. Druk wypukły jest od razu zauważany. Dzięki niemy nierówności oraz pewne wypukłości na banknotach to nic nowego. Nawet laik po zapoznaniu się z takimi banknotami może od razu poznać, z jakim banknotem ma do czynienia.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Nie da się ukryć, że jednak stosowanie druku wypukłego jest kolejnym zabezpieczeniem. Nie każdy banknot i waluta posiada taki standard. To nie jest narzucanie technologii dla wszystkich. Trzeba odróżniać rodzaj druku i zastępować je innymi . To będzie kolejne zabezpieczenie. Nigdy do końca nie wiadomo, jak zostały wydrukowany dany banknot. W oryginale może to być druk offsetowy. Codzienne wykorzystanie mogło jednak przysłonić rodzaj druku. Nawet numizmatyk będzie miał problem z rozpoznaniem technologii druku i procesu tworzenia banknotu.