Stop złota był najbardziej ceniony. Takie przekonanie niewiele zmieniło sie również w dzisiejszych czasach . Złote elementy są po prostu ikoną bogactwa i luksusu. Złote monety także były takimi ikonami. Dziś do produkcji monet nie wykorzystuje się takich wielkich ilości złota. Oznacza to , że próba monety jest znacznie mniejsza. Nie produkuje się jednak monet kruszcowych. Dlatego umowna wartość załatwia całą sprawę. Niegdyś monety kruszcowe były najbardziej pożądanymi środkami płatniczymi.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Oznacza to, że moneta mogła być cała ze złota. Jej wartość była potężna i oceniana bardzo wysoko. Każdy, kto miał taką monetę mógł kupić niewyobrażalnie dużo rzeczy. Dziś także mamy takie możliwości. Jednak trzeba mieć teczkę lub walizkę banknotów. Wykorzystywanie stopów złota w numizmatyce i przy produkcji monet to nic nowego. Inne stopy także były wykorzystywane. Dajmy dla przykładu- srebro. To również nadawało dla monety pewnego blasku i wartości. Tak jest do dziś. Produkcja również wykorzystuje stopy wartościowych kruszców.


Moneta była widoczna już przed naszą erą w Lidii. Dziś są to tereny Turcji. Siódmy wiek przed naszą erą to data, która zostanie zapamiętana przez każdego numizmatyka. To właśnie wtedy powstały pierwsze monety, które były wykorzystywane i wprowadzone w obieg. Nie były to profesjonalne i symetryczne krążki , które widoczne są po dzień dzisiejszy. Jednak ważne jest to , że społeczeństwo wpadło na pomysł stworzenia takich monet, aby zastępowały one handel wymienny. Nie wszyscy od razu zgodzili się na wykorzystanie pieniędzy.

Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Jednak z biegiem czasu monety stawały się coraz częściej widoczne. To spowodowało, że coraz większa liczba ludzi przekonywała się do środków płatniczych, które były bardzo wygodne. Kolejne kraje zaczęły stosować takie środki. Wprowadzono emitentów oraz nadzór nad monetami. Od tamtego czasu wszystko się zmieniło. Uległy zmianom nie tylko monety , ale także handel oraz inne tego typu standardy, które miały styczność z monetami. Od tamtej pory w życiu ludzkim pojawiały się monety. Nieco później pojawiły się także banknoty.