Co znajduje się na przedniej stronie banknotu? Chodzi nam o awers. Tam znajdziemy wszelkie informacje oraz bardzo ważne elementy prawne. Dajmy dla przykładu- podpis emitenta oraz informacje o roku wydania banknotu. Kolejną ważną informacją będzie nominał. To przecież jest najważniejsze. Oprócz tego spotkamy się wizerunkiem oraz z numerami. One dla nas nie są znaczące. Warto jednak pamiętać, że każdy banknot posiada taki numer. W numizmatyce nie jest to często brane pod uwagę.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Trudno jest znaleźć banknot po samym numerze lub nominale. Dlatego trzeba dalej szukać i dalej ingerować w informacje zawarte na awersie. Monety także przedstawiają takie strony. Tam jednak mamy do czynienia tylko i wyłącznie z emitentem oraz z informacją o dacie produkcji monety. Nominał i wartość także będzie dobrze wyeksponowana. Teraz już wiemy, jak odróżnić awers od rewersu. Początkowi numizmatycy lub osoby , które interesują się pieniędzmi mają z tym problem. Przy wielu innych banknotach może być z tym problem. To zależy od wydania i od tego, jak wiele lat ma dany środek płatniczy.


Banknoty oraz papierowe formy płatności mają także inne ujęcie. Chodzi nam o prawo oraz o pewne przypisy. W krajach wydawane są najróżniejsze prawa, które dokładnie opisują to , jakimi banknotami możemy się posługiwać. Dlatego w sklepach wszystko jest ujednolicone. To się zmieni, gdy nasz kraj zostanie przyjęty do strefy euro. Wtedy nasz polski złoty i nasze banknoty stracą taką formę prawną na rzecz waluty euro.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Prawny środek płatniczy to bardzo formalna nazwa. Finanse takie przecież są. Tu nie ma powodów do żartów lub do innego zachowania. Trzeba wiedzieć, że trzymamy w swoich rękach pewne możliwości oraz szanse. Pieniądze tak powinny być dobierane. Dlatego nie wydajemy ich na coś, co jest nam niepotrzebne. Przynajmniej nie zawsze. Numizmatyka traktuje nieco inaczej prawa i ujęcia, które opisują tego typu formy prawne. Do historycznych banknotów nie ma takich przykazów i praw. Dlatego nie musimy się niczego obawiać. Nasza kolekcja powinna jednak pochodzić legalnego źródła. W przeciwnym razie trafimy na pewne problemy.