Każdy dukat lokalny jest wyrabiany na taki sam sposób co zwykłe monety, powszechnie używane w obiegu. Proces wyrobu dukatów jest długi i żmudny, liczy się w nim każdy detal, a powstałe szablony są dokładnie badane pod względem jakości, aby wytworzone monety były wysokiej klasy. Kto właściwie zajmuje się tworzeniem monet? W procesie wytwarzania monet biorą udział medalierzy i mincerze. Są to osoby nadające numizmatom charakteru małych dzieł sztuki.

Dukat lokalny - zdjęcie znalezione na stronie Imged.pl
Dukat lokalny – zdjęcie znalezione na stronie Imged.pl

Od czego należy zacząć projektowanie monety? Oczywiście od pomysłu. A żeby moneta była jedyna w swoim rodzaju i rozchwytywana przez potencjalnych nabywców – pomysł musi być niebanalny. Dlatego pracują nad nim zazwyczaj ludzie, którzy znają się na rzeczy. Różni utalentowani plastycy współpracują podczas tworzenia projektów z przedstawicielami gminy bądź miasta zlecających cały projekt. Następnym etapem – jeżeli już wszyscy są przekonani, że dany wzór jest tym jedynym i najlepszym – jest oddanie projektu w ręce medalierów (są t artyści plastycy, którzy zajmują się przeniesieniem projektu na płaskorzeźbę gipsową). Każdy projekt, oprócz tego, że jest udoskonalany za pomocą komputera, jest doskonalony za pomocą najprostszych narzędzi rzeźbiarskich. Dzięki temu każdy projekt nabiera swojego indywidualnego charakteru. Plastycy wkładają w niego swoje serce.

Tak udoskonalone i przeniesione na gips projekty trafiają następnie do technologów. Ich zadaniem jest dobranie odpowiedniej dla danego dukata lokalnego optymalnego sposobu produkcji, oraz najlepszego do jego wykonania materiału. Po dobraniu odpowiedniej technologii produkcji, gipsowe płaskorzeźby są skanowane i wprowadzane do komputerów. Tam powstaje projekt prototypu dukata. Tworzona jest metalowa wersja, na której podstawie powstaje stempel w negatywie, który posłuży do wybijania już ostatecznej wersji monety. Kiedy stemple są gotowe – przygotowywane zostają krążki, na których wybijany będzie wzór. Jest to proces wcale nie łatwy, ponieważ metal musi zostać przygotowany w odpowiedni sposób. Po wybiciu dukata – ostatnim krokiem jest kontrola jakości każdej z monet.

Każdy z dukatów lokalnych musi być idealny. Ważne jest, by żaden nie miał zadrapań, czy ubytków we wzorze, ponieważ tym samym traci on na wartości. Dlatego proszę sobie wyobrazić jaką misterną pracą musi być sprawdzanie wszystkich tych wzorów! Osoby pracujące z monetami używają w tym celu mocno powiększających szkieł, by być jeszcze bardziej dokładnymi.


Dukaty lokalne były monetami wybijanymi w Polsce od czasów średniowiecza. Natomiast wiadomo, że w innych państwach – na przykład w starożytnym Rzymie, gdy rzymianie podbili starożytną Grecję – dukaty lokalne były formą pozwolenia na używanie grekom monet z ich symboliką. Oczywiście jedna strona była zarezerwowana dla twarzy obecnie panującego cesarza (tak zwany awers), natomiast na rewersie grecy umieszczali podobizny swoich świątyń, czy wizerunki bóstw. Monety takie były używane w obrębie miast-państw, a wykonywane były z brązu.

Dukat lokalny Miastka - zdjęcie znalezione na stronie Dukaty.blox.pl
Dukat lokalny Miastka – zdjęcie znalezione na stronie Dukaty.blox.pl

Jeżeli chodzi o prawo do bicia monet, od zawsze zastrzegała je sobie władza centralna. Jednak od czasów średniowiecza, ten przywilej był coraz częściej dzielony pomiędzy klasztory, miasta, a nawet osoby prywatne. Oczywiście należało być do tego upoważnionym przez króla. Natomiast władca nie miał już wyłączności w tej kwestii. Jeżeli chodzi o Polskę, to już w piętnastym wieku własne monety emitowały takie miasta jak Gdańsk, Elbląg czy Toruń.

Do osiemnastego wieku bito dukaty lokalne z konieczności. Przede wszystkim dlatego, że potrzebne było zapełnić czymś lukę związaną z brakiem monet o niskim nominale. W tym celu wiele osób wybijało monety z metali nieszlachetnych i funkcjonowały one w obiegu jako monety o małej wartości. W podobny sposób postępowały oblężone zamki i twierdze. Biły one monety po to, by mieć czym zapłacić żołd okupantom.

W czasach pierwszej wojny światowej bicie dukatów lokalnych stało się bardzo powszechne. Każde większe miasto emitowało swoje monety z wizerunkami zabytków, scen z różnych baśni lub pejzażami. Była to gratka dla kolekcjonerów. Dlatego wiele z niemieckich miast zaczęło emitować dukaty specjalnie dla kolekcjonerów, wcale nie przeznaczonych do użytku.

Dziś dukaty lokalne są atrakcją turystyczną. Służą miastom i gminom przede wszystkim do promocji regionu. Umieszczane są na nich symbole, czy zabytki powiązane w różny sposób, na przykład historyczny, z danym regionem. Stosowane są również po to, by upamiętnić jakieś ważne wydarzenie. Pełnią one też ważną rolę na rynku kolekcjonerskim. Ponieważ dukaty lokalne są przedmiotem pożądania wielu kolekcjonerów, jest na nie duży popyt – szczególnie na rynku wtórnym. Dukaty takie mają wartość przeważnie historyczną – dajmy na to dukat, który jako pierwszy został wyemitowany w dzisiejszych czasach, dziś dla kolekcjonerów ma wartość około stu złotych.