We Francji wyłonienie projektu nowej monety było szczególnie trudne, ponieważ projekty zgłosiło aż tysiąc dwustu projektantów. Ostatecznie wyłoniono trzy projekty, które przydzielono do różnych nominałów. Najdrobniejsze monety do pięciu centów włącznie przedstawiają portret Marianny. Ta postać, będąca także nieoficjalnym godłem Francji ma być ucieleśnieniem ideałów republikańskich, do których zresztą w mniej lub bardziej jawny sposób odwołują się wszystkie projekty. Nieco większe nominały prezentują kobietę prowadząca siew w czapce frygijskiej. Tu znów jawne zawiązanie do ideałów republiki, co podkreślają jeszcze litery RF. Na monetach o nominale jednego i dwóch euro figuruje pokrój drzewa wpisanego w sześciokąt. Figura ta jest związana z nieformalną nazwa potoczną Francji, Hexagone. Wokół tego symbolicznego obrazu umieszczona jest dewiza republiki “Liberté-Égalité-Fraternité”.

2 Euro Francja 2010 - zdjęcie znalezione na stronie Ecb.europa.eu
2 Euro Francja 2010 – zdjęcie znalezione na stronie Ecb.europa.eu

Monety euro dla Francji już na etapie projektu wzbudzały żywe zainteresowanie Francuzów i kolekcjonerów z całego świata. Ostatecznie to Francja stanowiła jeden z najważniejszych krajów Unii Europejskiej, więc wybór symboli narodowych przerodził się w sprawę znacznie poważniejsza niż powszechnie uważano. Skończyło się na wyborze dość skomplikowany projektów nawiązujących ściśle do historii republiki francuskiej, którą uznano za wyjście na drodze do stworzenia idealnego państwa.

Z kolekcjonerskiego punktu widzenia jest to równie ważne co bardzo wysokiej jakości odbicia wzorów, o które martwiono się trochę, ponieważ monety euro zazwyczaj wybijane były jako nieco prostsze, tymczasem Francuzi wybrali bardzo skomplikowane i szczegółowe projekty. Finalnie, gotowe monety zdobyły uznanie samych Francuzów, którzy chętnie posługują się nimi na co dzień, a także kolekcjonerów z Francji i całej Europy, którzy docenili niewątpliwą urodę francuskich monet euro i chętnie włączają je do swoich kolekcji także wtedy, kiedy nie dotyczą one bezpośrednio waluty europejskiej.

Francuzi dali dobry przykład, jak stworzyć monetę, z którą będą identyfikowali się obywatele, a jednocześnie, która będzie łatwa do rozpoznania także poza krajem emisji poprzez proste odwołania symboliczne do pojęć, wydarzeń albo obiektów, które najściślej związane są z krajem-emitentem. Szkoda tylko, ze monety euro innych państw nie zostały zaprojektowane z tą samą myślą.

Euro cypryjskie


Cypr w dwa tysiące ósmym roku przyjął euro jako obowiązującą walutę. Jest to wzór monety, z którym wiążą się najdziwniejsze chyba perypetie spośród wszystkich krajów europejskich.

Po pierwsze, tematy zostały odgórnie narzucone projektantom, co jak się ocenia, mogło znacznie zmniejszyć atrakcyjność monet, choć ostatecznie efekt i tak jest bardzo przyzwoity. Jednak wśród projektantów nie ma rodowitego Cypryjczyka, ponieważ projekty są autorstwa Amerykanina Erika Mael i Greczynki Tatiany Soteropoulos.

2 Euro Cypr - zdjęcie znalezione na stronie Baimon.pl
2 Euro Cypr – zdjęcie znalezione na stronie Baimon.pl

Trzy najdrobniejsze eurocenty przedstawiają parę muflonów, które, według pomysłodawców tematu, stanowią symbol unikalnej przyrody Cypru. Przyrodnicy się z tym nie zgodzą, turyści najczęściej nie mają o tym pojęcia, natomiast sami Cypryjczycy niewiele interesują się muflonami, więc pomysł wydaje się nieco dziwny. Najbardziej cypryjski symbol z możliwych, choć już nie symbol przyrody, kyrenia, został umieszczony na pozostałych eurocentach. Jest to zdecydowanie najpiękniejsza z cypryjskich monet, sama zaś kyrenia czy kirenia, czyli starożytna łódź greckich handlarzy, odwołuje się do wielowiekowej tradycji Cypru oraz silnego związku jego mieszkańców z morzem, nawet wtedy, jeśli dana rodzina nie utrzymuje się z morza, choć to na Cyprze rzadkość. Do historii, a w zasadnie nieomal prehistorii odwołują się monety euro o jeszcze wyższych nominałach, przedstawiające jedną z ikon pradawnej kultury Cypru: figurkę odnalezioną w Pomos, datowaną na trzytysięczny rok przed naszą erą.

Jak do tej pory Cypr nie podjął się emisji żadnej monety euro, która miałaby charakter monety okolicznościowej państwowej, ale i bez tego monety euro z Cypru stanowią dla kolekcjonerów łakomy kąsek. Powody tego są zasadniczo dwa. Po pierwsze, wszystkie monety są zaprojektowane niezwykle starannie- abstrahując już od tego, czy wzór został wybrany dobrze czy źle- mówimy tylko o jakości wykonania. Odciski są ładne i czyste i pod tym względem naprawdę nie można im niczego zarzucić. Drugi powód popularności cypryjskich monet euro jest bardziej prozaiczny: Cypr jest postrzegany jako niem idylliczne miejsce, choć ten obraz tez odbiega od rzeczywistości. Tak czy owak, monety cypryjskie są przez kolekcjonerów traktowane jako egzotyczne, nawet, jeśli pochodzą w gruncie rzeczy z niezbyt odległego zakątka- ostatecznie jednak zagraniczne monety zawsze miały w sobie coś, co przyciągało numizmatyków.