Z tym nie mamy jakichkolwiek problemów. Banknoty mają swoją wartość nominalną i odczytujemy ją zarówno na awersie, jak i na rewersie. Tam wszystko jest przedstawione. Nie tylko liczbowo, ale także słownie. Widać, że emitent zadbał o to , aby klient lub osoba, która posługuje się finansami zdawała dobie sprawę z tego, jaki banknot posiada w swoich rękach. Numizmatyka także może się zajmować określaniem pewnych czynników oraz wartości banknotu. W historii najróżniejsze nominały były widoczne.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Nie zawsze przelicznik był taki sam. Dlatego za jeden banknot w dawnych czasach można było kupić bardzo dużo. Dziś to już się nie sprawdza. Oznacza to, że nominały i wartości się zmieniają. Numizmatyka nam to jedynie opisuje i przedstawia. Banknoty dla numizmatyka mają także zupełnie inne wartości, gdy są oryginalne i dobrze utrzymane. Rok wydania także może okazać się pomocny dla każdego, kto zajmuje się kolekcjonowaniem banknotów. Nie liczmy jednak na to, że wartość będzie niewyobrażalnie wysoka. Chyba, że mamy unikat w swojej kolekcji.


Przy monetach kolekcjonerskich możemy spotkać się także z bardzo nietypowymi nominałami oraz wartościami . To dla nas jest ukazanie, że nigdy taka moneta nie trafi do obiegu . Taki jest urok walut kolekcjonerskich. Mamy do dyspozycji niekonwencjonalne nominały, niespotykane wizerunki oraz kształty. Wszystko to, czego potrzebuje numizmatyk do swojej kolekcji. Emitenci starają się wprowadzać wiele takich wydań kolekcjonerskich. Nie tylko w naszym kraju takie wydania są widoczne i rozprowadzane.

Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Niektórzy numizmatycy szukają także kolekcjonerskich monet w innych krajach. Tam emitenci również wydają najróżniejsze nominały i kształty banknotów lub krążków metalowych, które potocznie nazywane są znakami finansowymi. Nominał kolekcjonerski nie musi być taki sam, jak nominał monety , która jest aktualnie w obiegu. Tu nikt nie narzuca nam umownych wartości . Emitent ma pewną swobodę i to dzięki tej swobodzie może wprowadzić na rynek numizmatyczny niekonwencjonalną monetę. Taką swobodą cieszą się również numizmatycy, którzy sami decydują o swojej kolekcji.