W przypadku numizmatyki nastawionej typowo na zysk, również należy jak w przypadku każdej inwestycji rozważyć różnorakie za i przeciw każdej okazji.

Numizmatyka - zdjęcie znalezione na stronie Gazetainwestycyjna.pl
Numizmatyka – zdjęcie znalezione na stronie Gazetainwestycyjna.pl

W świecie numizmatyki istnieje bardzo wiele sposobów inwestycji swojego kapitału. Istnieją przykłady mniej lub bardziej ryzykowne. Trzeba jednak przyznać, że numizmatyka nie należy do najbardziej zmiennych czy niepewnych sposobów na inwestycję. Obmyślając naszą strategię należy samemu zdecydować czy skupiamy się raczej na zwrotach krótko czy raczej długoterminowych. A trzeba przyznać, że paleta możliwości jest bardzo szeroka a sam zwrot kapitału potrafi sięgnąć nawet kilku tysięcy procent w przeciągu zaledwie kilku lat! Chociaż wygląda to bardzo podejrzanie a dla wielu osób wprost nierealnie to właśnie takie są fakty i samemu można to sprawdzić. Wystarczy tylko prześledzić wartość rynkową wybranych egzemplarzy na przykład monet kolekcjonerskich na przestrzeni lat. Aby spróbować wystarczy nie więcej jak tylko troszkę chęci i odrobina wolnego czasu.


Podobnie jak w przypadku inwestycji typu giełda i FOREX, tak i w numizmatyce kluczową zmienną stanowiącą o posiadanej kolekcji lub nawet o dochodach, gdy rozmawiamy o tej dziedzinie w kontekście zysków jest informacja.

Numizmatyka - zdjęcie znalezione na stronie Świat-numizmatyki.pl
Numizmatyka – zdjęcie znalezione na stronie Świat-numizmatyki.pl

Osoba chcąca na poważnie wziąć się za numizmatykę musi znać się na przedmiotach, które ma zamiar kolekcjonować, często płacąc nie małe pieniądze za niektóre drogie egzemplarze a także rozpoznawać prawdziwe niesamowite okazję od próby oszustwa. Jest to bardzo widoczne obecnie, gdy spora część handlu przeniosła się z targów staroci lub spotkań numizmatycznych do Internetu gdzie czujność bardzo często powinna być przynajmniej podwojona. Nie znaczy to jednak, że należy wszędzie doszukiwać się złych intencji oraz zakładać, że inni kolekcjonerzy to krętacze i złodzieje. Podstawą zawsze była wiedza i informacja.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet tony przeczytanych książek i tysiące zdjęć na nic się zdadzą w przypadku braku trzeźwego myślenia, głowy na karku oraz prawdziwego sokolego oka.