Finlandia jest krajem, którego monety charakteryzują się jednym specyficznym elementem: w systemie monetarnym praktycznie nie używa się monet o nominałach jednego i dwóch centów, jednak ze względów prawnych są one wybijano, choć w minimalnych nakładach i raczej z myślą o kolekcjonerach.

Monety Euro 2012 Finlandia - zdjęcie znalezione na stronie Blog.nonsolosorpresine.it
Monety Euro 2012 Finlandia – zdjęcie znalezione na stronie Blog.nonsolosorpresine.it

Finlandia projektując swoje monety euro poszła drogą, którą teraz che iść także Polska, czyli w dość prosty sposób przeniesiono wzory narodowe na euro z danego bilonu. Monety od jednego do pięćdziesięciu centów mają na rewersie godło fińskie, identyczne z tym, które na marce fińskiej było wybijane od tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego czwartego roku. Monety o nominale jednego euro przedstawiają dwa łabędzie w locie nad jeziorem, co jest jasnym nawiązaniem do symboli i jednocześnie krajobrazu Finlandii. Na monecie o najwyższym nominale znajdują się owoce i kwiaty maliny moroszki- typowej rośliny fińskiej. Autorami trzech różnych projektów są trzej różni projektanci. Do 2009 roku Finlandia wydawała co roku jeden wzór monety okolicznościowej o nominale dwóch euro. Razem zebrało się tych wzorów sześć.

Najstarsza z roku 2004 została wydana z okazji piątego rozszerzenia Unii Europejskiej i ma wzór identyczny z tym, jakie dla tej monety przyjęły niektóre inne kraje członkowskie- schematyczny rozkwit rośliny. Rok później wydano monetę euro w sprawie sześćdziesiątej rocznicy utworzenia NATO i jest to jedna z najbardziej poszukiwanych fińskich monet euro- przedstawia obraz gołębia pokoju z gałązką oliwną złożony z trzynastu elementów puzzle. W 2006 wybita została wybita moneta „Powszechne i równe prawa wyborcze” upamiętniająca fiński dokument z 1906 roku, przedstawiająca dwie odwrócone względem siebie neutralne twarze. Kolejny rok to moneta upamiętniająca 90 rocznice proklamowania niepodległości, przedstawiająca łódź wioślarzy, w 2008 wydano monetę „prawa człowieka” przedstawiającego człowieka na tle serca stanowiącego wyrwę w krajobrazie w widoku z lotu ptaka oraz “wyryty” napis “human rights” w kształcie litery V. Ostatnią okolicznościową monetą euro z 2009 roku jest „200 rocznica fińskiej autonomii” przedstawiająca stromą górę ozdobną w tradycyjny wzór.

Monety fińskie są w każdym calu dopracowane, a edycje okolicznościowe stanowią obiekt pożądania kolekcjonerów nie tylko w Finlandii, ze względu na swoją wielką wartość artystyczną.

Euro cypryjskie


Cypr w dwa tysiące ósmym roku przyjął euro jako obowiązującą walutę. Jest to wzór monety, z którym wiążą się najdziwniejsze chyba perypetie spośród wszystkich krajów europejskich.

Po pierwsze, tematy zostały odgórnie narzucone projektantom, co jak się ocenia, mogło znacznie zmniejszyć atrakcyjność monet, choć ostatecznie efekt i tak jest bardzo przyzwoity. Jednak wśród projektantów nie ma rodowitego Cypryjczyka, ponieważ projekty są autorstwa Amerykanina Erika Mael i Greczynki Tatiany Soteropoulos.

2 Euro Cypr - zdjęcie znalezione na stronie Baimon.pl
2 Euro Cypr – zdjęcie znalezione na stronie Baimon.pl

Trzy najdrobniejsze eurocenty przedstawiają parę muflonów, które, według pomysłodawców tematu, stanowią symbol unikalnej przyrody Cypru. Przyrodnicy się z tym nie zgodzą, turyści najczęściej nie mają o tym pojęcia, natomiast sami Cypryjczycy niewiele interesują się muflonami, więc pomysł wydaje się nieco dziwny. Najbardziej cypryjski symbol z możliwych, choć już nie symbol przyrody, kyrenia, został umieszczony na pozostałych eurocentach. Jest to zdecydowanie najpiękniejsza z cypryjskich monet, sama zaś kyrenia czy kirenia, czyli starożytna łódź greckich handlarzy, odwołuje się do wielowiekowej tradycji Cypru oraz silnego związku jego mieszkańców z morzem, nawet wtedy, jeśli dana rodzina nie utrzymuje się z morza, choć to na Cyprze rzadkość. Do historii, a w zasadnie nieomal prehistorii odwołują się monety euro o jeszcze wyższych nominałach, przedstawiające jedną z ikon pradawnej kultury Cypru: figurkę odnalezioną w Pomos, datowaną na trzytysięczny rok przed naszą erą.

Jak do tej pory Cypr nie podjął się emisji żadnej monety euro, która miałaby charakter monety okolicznościowej państwowej, ale i bez tego monety euro z Cypru stanowią dla kolekcjonerów łakomy kąsek. Powody tego są zasadniczo dwa. Po pierwsze, wszystkie monety są zaprojektowane niezwykle starannie- abstrahując już od tego, czy wzór został wybrany dobrze czy źle- mówimy tylko o jakości wykonania. Odciski są ładne i czyste i pod tym względem naprawdę nie można im niczego zarzucić. Drugi powód popularności cypryjskich monet euro jest bardziej prozaiczny: Cypr jest postrzegany jako niem idylliczne miejsce, choć ten obraz tez odbiega od rzeczywistości. Tak czy owak, monety cypryjskie są przez kolekcjonerów traktowane jako egzotyczne, nawet, jeśli pochodzą w gruncie rzeczy z niezbyt odległego zakątka- ostatecznie jednak zagraniczne monety zawsze miały w sobie coś, co przyciągało numizmatyków.