Cechą szalenie ciekawą jeżeli chodzi o numizmatykę jako taką jest fakt, że z założenia powinna być to materia charakteryzująca się solidnością, trwałością i niemalże perfekcją. Co ciekawe, właśnie błędy stanowią często najciekawszą rzecz całej numizmatyki.

Przy produkowaniu w skali roku tak wielkiej ilości monet jak ma to miejsce w mennicach na dłuższą metę ciężko jest oczekiwać, że wszystko zawsze przebiegnie dokładnie tak jak zakładał plan produkcji. Czasem zdarzy się, że przez jakiś czas, wypuszczone z produkcji monety lub nawet banknoty, nawet te posiadające jakąś często ledwo dostrzegalną wadę lub różniący je szczegół trafiają jednak do obiegu. Ze względu na swoją rzadkość często ich cena potrafi być wielokrotnie wyższa niż egzemplarzy oryginalnych, może też stanowić prawdziwą gratkę dla różnej maści kolekcjonerów, którzy znają się na rzeczy.
Jest to doskonały przykład na to, że błędy nie zawsze są tragiczne w skutkach a czasem bywają także bardzo opłacalne, przynajmniej dla zbieracza.