Najchętniej na rynkach jest kupowane złoto. Tak jest już zresztą od wielu wieków. To złoto jest metalem bardziej cenionym niż srebro, monety złote miały większą wartość od srebrnych, a nawet w powiedzeniach słychać przewagę złota nad srebrem. Spowodowane jest to tym, że srebro jest metalem, który częściej występuje na ziemi. Jego wydobycie jest mniej kosztowne niż wydobycie złota. Jednak możemy się zastanowić, czy w dzisiejszych czasach nie należy większej uwagi poświęcić inwestycjom w sztabki wykonane ze srebra niż w złote?

Sztabki złota - zdjęcie znalezione na stronie Tapetyczne.pl
Sztabki złota – zdjęcie znalezione na stronie Tapetyczne.pl

Owszem różnica cen jest dość znaczna – za jedną uncję złota możemy zakupić obecnie 50uncji srebra ale ceny kruszców wzrosły nieporównywalnie Jeśli w zeszłym roku cena złota wzrosła o 26%, to już stopa wzrostu cen srebra przekroczyła 50%, więc jest raz większa niż konkurencyjnego metalu. Srebro kojarzone jest raczej jako metal monetarny – to właśnie z niego robiono większość monet i na rynku do tej pory pojawia się sporo monet obiegowych wykonanych z tego kruszcu. Inwestorzy dokonując inwestycji w srebro kupują właśnie te wyroby, rzadziej dokonuje się zakupów w sztabki wykonane ze srebra. Cena sztabek srebra może być różna nawet tych o tej samej wadze. Wszystko zależy od próby kruszcu jaki jest użyty do produkcji sztabki, czy jest to sztabka do celów inwestycyjnych, czy też kolekcjonerskich, a także czy jest to seria limitowana, czy też w stałej ofercie, a także na jej wartość ma wpływ ewentualne jej uszkodzenie. Tego nie ma w przypadku sztabek wykonanych ze złota.

Sztabki te mają jednakową wartość, a zawartość złota w takich sztabkach jest stała i wynosi 99,99%. Sztabki złota kolekcjonerskie, są zazwyczaj takie same jak te przeznaczone do inwestycji. Owszem można spotkać również takie, które są emitowane w limitowanej ilości, jednak ich wyższa wartość nie jest związana z wartością kruszcu, ale z wartością kolekcjonerską. W co więc inwestować w złoto czy w srebro na to pytanie musi sobie każdy sam odpowiedzieć. Zgodnie z analizami srebro jest metalem przyszłości, ale czy ktoś inwestując w kruszce pragnie czekać aż tak długo?

W co inwestować?


Inwestorzy na co dzień zadają sobie pytanie – w co inwestować i jak inwestować? Czy zaryzykować i grać akcjami na giełdzie? A może wybrać bezpieczną formę inwestycji, która wprawdzie nie przynosi tak szybkiego zysku, ale ich pewność polega na tym, że nie stracimy zainwestowanych pieniędzy? Nie ma jakiegoś szablonu nakazującego zachowanie się inwestora. Część analityków zaleca dywersyfikację portfela czyli zróżnicowanie składników inwestycji – część posiadanych środków przeznaczyć na inwestycje bardziej ryzykowne – część na te bezpieczne.

200 zł konkurs Chopinowski 1995 - zdjęcie znalezione na stronie Cenum.pl
200 zł konkurs Chopinowski 1995 – zdjęcie znalezione na stronie Cenum.pl

Do bezpiecznych sposobów inwestycji należą między innymi inwestycje w złoto lub srebro. W kruszce te inwestuje się dwojako – bądź dokonując zakupu emitowanych przez mennice państwowe numizmaty kolekcjonerskie, które bardzo szybko zyskują na wartości przy sprzyjających warunkach, czego przykładem może być złota dwustuzłotówka wybita w 1995 roku z okazji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im Fryderyka Chopina, której wartość obecnie na rynku kolekcjonerskim kilkunastokrotnie przewyższa wartość kruszcu z jakiego została wybita. Można również inwestować w kruszce dokonując zakupu sztabek złotych lub srebrnych. Sztabki są produkowane przez mennice państwowe w różnych wagach.

Zawartość kruszcu w tych sztabkach jest bardzo wysoka, a waga jest różna od sztabek jednogramowych, do tych o wadze jednego kilograma. Wartość sztabek od lat 70 stale rośnie. Szczególnie jest to widoczne w ostatnich czasach gdzie ich wartość wzrosła w ostatnim roku o 23% jeśli chodzi o złoto i przeszło 56% w przypadku srebra. Nie da się ukryć, że chętniej inwestorzy umieszczają w swoim portfelu inwestycyjnym operacje związane ze złotem. Srebro na rynku jest wciąż niedoceniane, pomimo znacznej jak widać stopy zysku. Część analityków sądzi, że wartość złota i srebra może wzrastać nawet prze przeszło 50 lat, więc warto się zainteresować tymi kruszcami jako świetną inwestycją nawet na dłuższy okres. Szczególnie, że w obecnej dobie nie ma żadnego problemu z upłynnieniem posiadanych sztabek tych metali.