Jak uzyskać menniczą sztabkę złota? Na to pytanie zazwyczaj usłyszelibyśmy odpowiedź, że należy udać się do banku, który ma w swojej ofercie takie sztabki i dokonać zakupu takiej ilości sztabek wykonanych z tego kruszcu jakie nas interesują. Ale czy wie ktoś jak takie sztabki są produkowane, jak wygląda cały cykl produkcyjny od wydobycia rudy, do właśnie dokonania zakupu w interesującym nas banku? Zapewne dla większości jest to tajemnica, jednak nie każdy jest jej ciekawy.

Sztabki złota - zdjęcie znalezione na stronie Tapeteos.pl
Sztabki złota – zdjęcie znalezione na stronie Tapeteos.pl

Proces technologiczny polegający na stałym czyszczeniu i ponownym przetapianiu złota w mennicach jest dość skomplikowany i strzeżony z największym poświęceniem Co jest takiego w produkcji złota czego nie można udostępnić ogółowi? Co sprawia, że złote sztabki są tak pożądane na świecie, że ich sprzedaż często jest limitowana? Zainteresowanie złotem jest na pewno spowodowane jego wzrostem wartości. Tylko w ciągu ostatniego roku wartość sztabek wykonanych z tego kruszcu wzrosła o przeszło jedną czwartą. Za uncję złota płaci się przeszło 1000 dolarów. Z tego powodu sztabki są cenione jako świetny sposób na inwestycje.

Zapotrzebowanie na złoto przez przemysł również powoduje wzrost jego ceny. Nawet nieznaczny spadek jego wartości spowodowany wahaniami wartości dolara, do którego wartości jest denominowane nie spowodował spadku zainteresowania tym kruszcem. Złoto było zawsze cenione jako inwestycja. Świetne właściwości chemiczne – nie utlenia się nie wchodzi w reakcję z prawie wszystkimi kwasami, a jedynie z tzw. woda królewską – czyli mieszaniną stężonego kwasu solnego i azotowego powoduje, że już starożytni cenili złoto. Wykonywano ze złota najcenniejsze monety obiegowe.

Jeszcze w dzisiejszych czasach współczesne złote monety są cenione. Nie tylko na zawartość tego szlachetnego kruszcu ale również na ich wartość kolekcjonerską. Sztabki złota stanowią świetny sposób na prezent. I nie jest tu mowa tylko o tych najlżejszych sztabkach wartych około 200zł ale również tych droższych – stanowią one nie tylko zabezpieczenie na przyszłość ale również niektóre są wykonane ze szczególną starannością i przypominają małe dzieła sztuki.


Krach na rynkach finansowych spowodował, że spora grupa inwestorów zaczęła się zastanawiać nad bezpieczniejszym sposobem inwestowania. Uważają, że może zyski będą mniejsze niż te, których ryzyko było większe, ale ulokowane w nich aktywa będą bezpieczniejsze. Dla tych, którzy chcą ulokować pieniądze na dłużej dobrą inwestycją może być kupowanie dzieł sztuki. Takie działanie ma podwójny efekt – z jednej strony mamy pewność, że ceny zakupionych obrazów, rzeźb lub innych dziełach nie spadną, a z czasem wartość będzie wzrastała, a z drugiej strony mamy niesamowita możliwość obcowania ze sztuką na co dzień, możemy się wręcz o nią ocierać.

Sztabki złota - zdjęcie znalezione na stronie Tvn24bis.pl
Sztabki złota – zdjęcie znalezione na stronie Tvn24bis.pl

Jednak z inwestowaniem w sztukę jest problem. Zakupionych obrazów czasem nie można sprzedać tak szybko jak by się chciało. Inaczej mówiąc dzieła sztuki jest trudno upłynnić, można się ze sprzedażą nie wstrzelić w popyt i co za tym idzie cena jaką się osiągnie ze sprzedaży będzie mniejsza niż się zakładało. Inną metodą dość bezpiecznego inwestowania jest zakup kruszców w postaci sztabek wyemitowanych przez mennice państwową. Pośród inwestorów najczęściej spotyka się inwestycje w złoto. Jest to z resztą najstarsza spotykana forma inwestycji w kruszce. Kupuje się złoto w postaci sztabek ale i w postaci numizmatów.

Numizmaty oprócz wartości jaką posiadają z uwagi na zawartość złota w wybitej monecie, posiadają również wartość kolekcjonerską – jej wartość z tego powodu może być kilka, a nawet kilkadziesiąt razy przewyższać tę wynikającą z wartości kruszcu w monecie. Jednak w przypadku upłynnienia, podobnie jak podczas sprzedaży dzieł sztuki, ceny jakie osiągniemy nie będą zadawalające. Dokonując zakupu złota lub srebra w sztabkach, nie korzystamy z dodatkowego bonusa jaki dają kolekcjonerskie wartości monet ale mamy możliwość w każdej chwili odsprzedania posiadanego metalu bez ryzyka, że cena jaką uzyskamy nie będzie nas zadawalająca. Podsumowując – inwestycje w sztabki kruszcu są bezpieczne-mimo chwilowych wahań spowodowanych niestabilnością kursu dolara do którego metale są denominowane jego wartość stale rośnie.