Banknoty okupacji niemieckiej


Przed I Wojną Światową na terenach polskich, będącej pod zaborami obowiązywały waluty państwa zaborczych. Już w pierwszych dniach po wybuchu wojny, państwa zaborcze zdecydowały się zawiesić wymienialność swoich walut na złoto. Wskutek tego zdarzenia z obiegu znikły złote i srebrne, a także niklowe i miedziane monety wycofane przez banki, a częściowo schowane przez obywateli. Wskutek ruchów wojsk tereny dawnego zaboru rosyjskiego w większości dostał się pod okupację niemiecką. Na tych terenach powołano Generalne Gubernatorstwo Warszawskie, z której po wojnie miano stworzyć Królestwo Polskie pod patronatem Rzeszy Niemieckiej. Zarządcę tego tworu był Jeneralny Gubernator, który na mocy dekretu z 6 grudnia 1916 roku powołał bank emisyjny zależny od banku centralnego Rzeszy Niemieckiej o nazwie Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa.

Zdjęcie znalezione na stronie Wcn.pl

Jej zadaniem było emitowanie marki polskiej, która miała zastąpić obowiązujące jeszcze na terenie Jeneralnego Gubernatorstwa ruble rosyjskie, wymiany dokonano wg kursu 100rubli = 216 marek. Zgodnie z założeniami PKKP miała być zlikwidowana w dwa lata od chwili przekształcenia Gubernatorstwa w Królestwo Polskie. Bilety PKKP weszły w obieg w kwietniu 1917 roku. Pierwsza seria banknotów miała napis „Zarząd jenerał-gubernatorstwa warszawskiego”, pisane małymi literami, co uznano za błąd, więc dość szybko wyemitowano drugą poprawioną serię banknotów która zapis już miała wielkimi literami: „Zarząd Generał-Gubernatorstwa Warszawskiego”. Read More


Cechą szalenie ciekawą jeżeli chodzi o numizmatykę jako taką jest fakt, że z założenia powinna być to materia charakteryzująca się solidnością, trwałością i niemalże perfekcją. Co ciekawe, właśnie błędy stanowią często najciekawszą rzecz całej numizmatyki.

20 zł 1936 - zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org
20 zł 1936 – zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Przy produkowaniu w skali roku tak wielkiej ilości monet jak ma to miejsce w mennicach na dłuższą metę ciężko jest oczekiwać, że wszystko zawsze przebiegnie dokładnie tak jak zakładał plan produkcji. Czasem zdarzy się, że przez jakiś czas, wypuszczone z produkcji monety lub nawet banknoty, nawet te posiadające jakąś często ledwo dostrzegalną wadę lub różniący je szczegół trafiają jednak do obiegu. Ze względu na swoją rzadkość często ich cena potrafi być wielokrotnie wyższa niż egzemplarzy oryginalnych, może też stanowić prawdziwą gratkę dla różnej maści kolekcjonerów, którzy znają się na rzeczy.

Jest to doskonały przykład na to, że błędy nie zawsze są tragiczne w skutkach a czasem bywają także bardzo opłacalne, przynajmniej dla zbieracza.

Narodziny numizmatyki


O numizmatyce słyszał chyba każdy. Pierwsze skojarzenie to najczęściej coś pomiędzy starszym Panem, który wypełnia sobie wolny czas albo lekko zdziwaczałym człowiekiem, który nadaje swojemu życiu trochę koloru zbierając i zachwycając się prostymi kawałkami metalu lub papieru. Nic bardziej mylnego.

Numizmatyka - zdjęcie znalezione na stronie Karat.zgora.pl
Numizmatyka – zdjęcie znalezione na stronie Karat.zgora.pl

W rzeczywistości numizmatyka jest szalenie ciekawą nauką, bo chyba tak ją można już nazwać, zajmująca się środkami płatniczymi. Odkąd ludzie zaczęli odchodzić od wymiany barterowej, czyli tradycyjnej wymiany towar za towar lub towar za usługę potrzebowali czegoś co zracjonalizuje ich umowy. Nie byłoby to proste gdyby handlarz za każdym razem wymieniając swoje towary musiał biec do domu, wynosząc i wymieniając kolejne drogocenne lub mniej wartościowe przedmioty. Tak właśnie narodził się pieniądz, w celu ułatwienia ludziom życia. Wraz z czasem zyskał też najróżniejsze kształty, formy.

W ten sposób sam środek płatniczy często stawał się dziełem sztuki i poznając te dzieła mamy możliwość poznać też historię ich twórców.