To pytanie wcześniej czy później dopada każdego. Większość ludzi niestety zwyczajnie traci swój czas, przeglądając kolejne strony internetowe, ślęcząc nad Facebookiem albo oglądając telewizyjne seriale lub inne pseudo rozrywkowe papki serwowane nam w domowym pożeraczu czasu. Kolejna grupa ludzi postawi na spotkania towarzyskie. Odwiedzanie klubów czy spotkania w kawiarniach moim zdaniem są zdecydowanie mniejszą stratą czasu. Można przynajmniej się zabawić albo wymienić opinie na dany temat przy filiżance dobrej kawy. Ja chciałbym jednak wszystkim osobom, które zmagają się z dużą ilością wolnego czasu polecić hobby. Konkretnie chciałbym zwrócić uwagę na numizmatykę.

50 groszy 1972 - zdjęcie znalezione na stronie Cenum.pl
50 groszy 1972 – zdjęcie znalezione na stronie Cenum.pl

Monety kolekcjonerskie z lat 1972-2009 to bardzo ciekawe egzemplarze, a kolekcjonowanie ich przynosi wiele satysfakcji. Zbieranie monet również wiąże się z przesiadywaniem przed monitorem ale już nie tak jałowym. Przeszukując internet będziemy odwiedzać bowiem strony, które poszerzą naszą wiedzę na temat numizmatów. For internetowych i stron tematycznych jest przecież cała masa. To dobre źródło zbierania podstawowych informacji na temat monet. Możemy się dowiedzieć na przykład, z którego roku pochodzi dana moneta, jaka jest jej aktualna wartość rynkowa, czy jaki był jej nakład. Kolekcjonowanie monet to hobby dla ludzi, którzy potrafią cieszyć się z małych ale wyjątkowych rzeczy. Można czasem całe tygodnie czyhać na egzemplarz, którego akurat brakuje w naszej kolekcji albo czekać miesiącami na wydanie przez mennicę nowej odsłony kolekcji, która nie została jeszcze uznana za zamkniętą. Ja na przykład ciągle czekam na nowe numizmaty z kolekcji „Monet antycznych”, która została zapoczątkowana w 2009 roku.

Należy pamiętać, żeby zakupioną monetę odpowiednio zabezpieczyć. To ważne dla kolekcjonerów, ponieważ moneta, która choć odrobinę się porysuje zdecydowanie straci na wartości. Ciekawe egzemplarze nie pochodzą jedynie z zagranicy. Ja odczuwam sentyment do Mennicy Polskiej, która jest szanowana za swoje wyroby na całym świecie. Polacy wyposażeni są w nowoczesny sprzęt, zdobywają międzynarodowe nagrody, a monety przez nich wykonane są bardzo interesujące i wykonane perfekcyjnie. W numizmatyce każdy znajdzie coś dla siebie. Obojętnie czy interesuje się przyrodą, historią czy kulturą. Kończ już więc z czytaniem mojego artykułu i odwiedź najbliższy sklep z numizmatami albo wejdź na zaufany sklep internetowy. Zacznij kolekcjonować monety już dziś!


Wydawałoby się, że kolekcjonowanie monet jako hobby odeszło do lamusa. Zapewne kojarzy Ci się z jakimś starszym panem, który z całym pietyzmem przekłada kolejne monety, od czasu do czasu przygładzając potężną siwą brodę. W moim wcześniejszym przekonaniu to tak wyglądało. Teraz jednak kiedy sam jestem kolekcjonerem podchodzę do tej sprawy zupełnie inaczej. Numizmatyką zaraził mnie mój znajomy (rówieśnik), który swoją pasję zaczął czerpać od ojca. Bardzo podobało mi się, gdy opowiadał o kolejnych zdobytych i zakupionych monetach. W weekendy spędza on po kilka godzin dziennie na forach internetowych, żeby być ciągle „na czasie”.

Sowa z młodymi - zdjęcie znalezione na stronie Wcn.pl
Sowa z młodymi – zdjęcie znalezione na stronie Wcn.pl

Na całym świecie wychodzi bowiem niesamowicie dużo monet i aby ogarniać swoją wiedzą chociaż część, trzeba ciągle śledzić dokonania poszczególnych mennic. Kolekcjonować zacząłem kilka lat temu. Pierwsze monety dostałem właśnie od rzeczonego znajomego. Kilka monet w jego kolekcji mu się powtarzało więc oddał mi je tak „na dobry początek”. Dostałem monetę „Sowa z młodymi” z lat 70-tych oraz monetę przedstawiającą papieża Jana Pawła II, która wydana została w Republice Palau. Na dzień dzisiejszy posiadam już połowę całej serii „Zwierzęta chronione” i kilkanaście egzemplarzy przedstawiających polskiego papieża, z całego świata. Okazało się również, że mój ojciec chrzestny również kolekcjonuje monety. Zaczęliśmy wymieniać doświadczenia i przedstawiać poszczególne egzemplarze. Zdecydowanie nas to siebie zbliżyło.

Dzisiaj podobnie jak kolega przeglądam na bieżąco numizmatyczne fora internetowe, odwiedzam sklepy z monetami kolekcjonerskimi zarówno internetowe, jak i te tradycyjne Interesują mnie przede wszystkim monety kolekcjonerskie z lat 1972-2009. Polska mennica jest jedną z bardziej szanowanych w świecie dlatego warto obrócić się w temacie polskich monet. Szczególnie ciekawe wydają mi się egzemplarze wydane po 1998 roku. Są wydane bardzo estetycznie i bez większych problemów można dostać je w dobrym stanie fizycznym. O wartości kolekcjonerskiej monety świadczy przede wszystkim jej nakład, wizerunek jaki przedstawia, stan fizyczny oraz kruszec z jakiego została wykonana. Numizmatykę chciałem więc polecić wszystkim, bez względu na płeć i wiek. Kolekcjonerzy to nie nudziarze. Oprócz tego hobby zajmują się przecież różnymi rzeczami, mają różne wykształcenie i zainteresowania. Nie bój się więc opinii innych. Kolekcjonuj ! Życzę pokaźnych zbiorów.