Sztabki srebra czy złota?

Najchętniej na rynkach jest kupowane złoto. Tak jest już zresztą od wielu wieków. To złoto jest metalem bardziej cenionym niż srebro, monety złote miały większą wartość od srebrnych, a nawet w powiedzeniach słychać przewagę złota nad srebrem. Spowodowane jest to tym, że srebro jest metalem, który częściej występuje na ziemi. Jego wydobycie jest mniej kosztowne niż wydobycie złota. Jednak możemy się zastanowić, czy w dzisiejszych czasach nie należy większej uwagi poświęcić inwestycjom w sztabki wykonane ze srebra niż w złote?

Sztabki złota - zdjęcie znalezione na stronie Tapetyczne.pl
Sztabki złota – zdjęcie znalezione na stronie Tapetyczne.pl

Owszem różnica cen jest dość znaczna – za jedną uncję złota możemy zakupić obecnie 50uncji srebra ale ceny kruszców wzrosły nieporównywalnie Jeśli w zeszłym roku cena złota wzrosła o 26%, to już stopa wzrostu cen srebra przekroczyła 50%, więc jest raz większa niż konkurencyjnego metalu. Srebro kojarzone jest raczej jako metal monetarny – to właśnie z niego robiono większość monet i na rynku do tej pory pojawia się sporo monet obiegowych wykonanych z tego kruszcu. Inwestorzy dokonując inwestycji w srebro kupują właśnie te wyroby, rzadziej dokonuje się zakupów w sztabki wykonane ze srebra. Cena sztabek srebra może być różna nawet tych o tej samej wadze. Wszystko zależy od próby kruszcu jaki jest użyty do produkcji sztabki, czy jest to sztabka do celów inwestycyjnych, czy też kolekcjonerskich, a także czy jest to seria limitowana, czy też w stałej ofercie, a także na jej wartość ma wpływ ewentualne jej uszkodzenie. Tego nie ma w przypadku sztabek wykonanych ze złota.

Sztabki te mają jednakową wartość, a zawartość złota w takich sztabkach jest stała i wynosi 99,99%. Sztabki złota kolekcjonerskie, są zazwyczaj takie same jak te przeznaczone do inwestycji. Owszem można spotkać również takie, które są emitowane w limitowanej ilości, jednak ich wyższa wartość nie jest związana z wartością kruszcu, ale z wartością kolekcjonerską. W co więc inwestować w złoto czy w srebro na to pytanie musi sobie każdy sam odpowiedzieć. Zgodnie z analizami srebro jest metalem przyszłości, ale czy ktoś inwestując w kruszce pragnie czekać aż tak długo?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *