Serie monet

Od 2009 roku Narodowy Bank Polski rozpoczął emisję serii monet o nazwie „Miasta w Polsce”. Do końca 2010 roku zostało wydanych 9 wzorów numizmatów miast. Monety o nominale dwuzłotowym o średnicy 27 mm, wybite stemplem zwykłym, wykonane ze stopu Nordic Gold, przedstawiają miasta, które zostały uznane za jedne z najpiękniejszych w Polsce a także ich zabytki. W 2009 roku ukazały się monety przedstawiające Częstochowę – Jasna Góra (21 września), Jędrzejów – Klasztor Cystersów (27 listopada) i Trzebnicę – Sanktuarium św. Jadwigi (9 grudzień). Rok później Narodowy Bank Polski wyemitował monety z miejscowościami Trzemeszno – Bazylika (29 lipiec), Warszawa – Stare Miasto (24 sierpień), Kalwaria Zebrzydowska (23 wrzesień), Gorlice (19 październik), Miechów (17 listopad) oraz Katowice (7 grudzień).

Zdjęcie znalezione na stronie Sprzedajemy.pl

Numizmaty były wydawane w nakładzie od 1 do 1,1 miliona sztuk. Na rewersach każdej z monet przedstawiono miejsca charakterystyczne, które jednoznacznie kojarzą się Polakom z miejscowościami, którym została poświęcona dana moneta. Kolekcja numizmatyczna „Miasta w Polsce” uznawana jest za nieoficjalną kontynuację serii „Historyczne Miasta w Polsce” na którą składały się trzydzieści dwie monety dwuzłotowe wykonane ze stopu Nordic Gold. Monety były wydawane w cyklach miesięcznych, a cała seria oceniana jest przez numizmatyków jako jedna z bardzo udanych. W 2011 roku Narodowy Bank Polski planuje cyklicznie wyemitować sześć kolejnych monet.

Ustalono, że będą one przedstawiały takie miasta jak: Gdynię, Łódź, Mławę, Kraków, Kalisz oraz Poznań. W kolejnych latach NBP planuje cykliczne emisje kolejnych numizmatów z tej kolekcji. Lista miast, które mogłyby zostać przedstawione pozostaje ciągle otwarta. Nowe monety będą emitowane w zmniejszonym nakładzie w porównaniu do lat poprzednich. Wynika to ze zjawiska mniejszego globalnego zainteresowania numizmatyką, monetami kolekcjonerskimi. Pozyskanie kompletu monet z tej kolekcji może okazać się nielada gratką dla wszystkich kolekcjonerów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *