Serie monet kolekcjonerskich

Chciałbym w tym miejscu przedstawić kilka interesujących serii monet kolekcjonerskich z lat 1990-2009. Mam nadzieję, że mój tekst będzie przydatny dla kolekcjonerów i skłoni do zakupu poszczególnych monet oraz całych kolekcji. Pierwszą serią, którą chciałbym przedstawić jest seria Zamki i Pałace w Polsce. Kolekcja ta przedstawia między innymi Zamek w Łańcucie (moneta wydana w 1993 roku), Pałac Królewski w Łazienkach (1995), Zamek w Lidzbarku Warmińskim (1996) oraz Pałac w Wilanowie (2000 rok). Jest to kolekcja srebrnych monet o próbie 925 i nominale 20 złotych. Kolejny zbiór bardzo interesujących egzemplarzy to seria Polski Rok Obrzędowy.

Zdjęcie znalezione na stronie Cenum.pl
Pałac w Wilanowie – zdjęcie znalezione na stronie Cenum.pl

Pierwsza moneta z tej serii to wydana w 2001 roku moneta Kolędnicy o nominale 20 złotych. Kolejne są zdecydowanie ciekawsze ponieważ zawierają kolorowe elementy. Są to kolejno numizmaty – Śmigus-Dyngus, Dożynki i prawdziwa perełka Noc Świętojańska z olśniewającym, kolorowym awersem. Specyficzną kolekcją jest seria Malarze Polscy. Dlaczego tak mnie zainteresowała? Po pierwsze, monety są w kształcie prostokątów, a dodatkowo zawierają kolorowe elementy. Na numizmatach pojawił się Matejko, Malczewski, Wyspiański, Makowski, Gierymski i Wyczółkowski. Seria wydana niezwykle estetycznie, doceniana chyba przez wszystkich numizmatyków. Dalszą część tekstu chciałbym poświęcić zachęceniu wszystkich do kolekcjonowania monet. Każdy numizmat to swoiste dzieło sztuki.

Każda moneta posiada własną historię i wartość kolekcjonerską oraz sentymentalną. Dodatkowo kolekcjonowanie monet może wiązać się ze zwiększeniem zasobności swojego portfela. Wyczytałem ostatnio na forum numizmatycznym, że przytoczona przeze mnie seria Malarze Polscy nabiera bardzo na wartości. W ciągu kilku miesięcy ceny tych monet wzrosły po 300-400 złotych co moim zdaniem jest nie lada skokiem. Według niektórych specjalistów, nie znając się zupełnie na numizmatach i kupując monetę w dobrej jakości, można w ciągu roku zarobić około 20 procent. Jest również możliwość zarobienia na jednej monecie kilku tysięcy złotych. Przykład? – proszę bardzo. Moneta wydana w 1995 roku z okazji Koncertu Chopinowskiego kosztowała zaraz po wydaniu około 350 złotych…w tej chwili 37 tysięcy złotych ! Dlatego oprócz kolekcjonowania, można na monetach nieźle zarobić. Szczerze polecam wszystkim tego typu hobby. Im dłużej się tym interesuję, tym bardziej jestem zakochany w numizmatyce.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *