Palety czy Klasery?

Kiedy zbieramy jakieś ciekawe rzeczy wtedy powstaje problem jak je przechowywać. Każdy by chciał ochronić swoje rzeczy przed wpływem powietrza, czy też przed uszkodzeniem mechanicznym, spowodowanym przez nieostrożne obchodzeniem Jednak nie tylko przechowywanie martwiło zbieraczy ale również i chyba przede wszystkim problem pochwalenia się swoimi zbiorami. Rzadko ten, kto ma jakieś zbiory nie chce ich pokazać innym, nie mówiąc o przeglądania samemu swoich zbiorów. Tak jest również w przypadku zbiorów numizmatycznych. Monety mimo, że są z metalu, to nie są odporne na wpływ powietrza, czy też tłuszczyku, który przenosimy na palcach dotykając monety.

Zdjęcie znalezione na stronie Imaged.pl

Jak więc zabezpieczyć swoje zbiory monet. Monety można zabezpieczać w różny sposób mogą to być kapsle wykonane w tworzywa sztucznego, mogą to być woreczki strunowe lub też w holderach. Jak je jednak prezentować? I tu pierwsza podstawowa rzecz – sposób zabezpieczenia monety niejako narzuca nam sposób ich prezentacji. Monety umieszczone w kapslach, mogą być przechowywane w specjalnego rodzaju paletach lub też kasetach. Jest to niestety dość drogie choć bardzo prezentacyjne rozwiązanie., samo umieszczenie pieniędzy w kapslach jest dość drogie, a to dochodzi koszt palety lub kaset. Ilość monet które możemy umieścić na paletach jest ograniczone, więc zmusza to numizmatyków do dokupywania nowych palet dla potrzeb swojej kolekcji.

Jest to sposób dość mało popularny wśród początkujących numizmatyków, natomiast profesjonaliści wyłącznie w taki sposób przechowują swoje monety, chwaląc się, że zawsze mogą podziwiać monety z obu stron, a monety są bezpieczne. Takiego bezpieczeństwa nie zapewniają klasery. Najbardziej rozpowszechnione wykonane z PCV nie zapewniają ochrony przed powietrzem i zalecane jest wtedy dodatkowe zabezpieczenie za pomocą woreczka strontowego lub holdera. Na pewno korzyścią jest niska cena, jednak większość numizmatyków sądzi, że przechowywać jedynie w klaserach można monety obiegowe o niskich nominałach. Oczywiście są specjalne rodzaje klaserów, tak zwane klasery tematyczne jednak są one przeznaczone do konkretnych monet.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *