Numizmatyka, monety, banknoty

To pytanie wcześniej czy później dopada każdego. Większość ludzi niestety zwyczajnie traci swój czas, przeglądając kolejne strony internetowe, ślęcząc nad Facebookiem albo oglądając telewizyjne seriale lub inne pseudo rozrywkowe papki serwowane nam w domowym pożeraczu czasu. Kolejna grupa ludzi postawi na spotkania towarzyskie. Odwiedzanie klubów czy spotkania w kawiarniach moim zdaniem są zdecydowanie mniejszą stratą czasu. Można przynajmniej się zabawić albo wymienić opinie na dany temat przy filiżance dobrej kawy. Ja chciałbym jednak wszystkim osobom, które zmagają się z dużą ilością wolnego czasu polecić hobby. Konkretnie chciałbym zwrócić uwagę na numizmatykę.

50 groszy 1972 - zdjęcie znalezione na stronie Cenum.pl
50 groszy 1972 – zdjęcie znalezione na stronie Cenum.pl

Monety kolekcjonerskie z lat 1972-2009 to bardzo ciekawe egzemplarze, a kolekcjonowanie ich przynosi wiele satysfakcji. Zbieranie monet również wiąże się z przesiadywaniem przed monitorem ale już nie tak jałowym. Przeszukując internet będziemy odwiedzać bowiem strony, które poszerzą naszą wiedzę na temat numizmatów. For internetowych i stron tematycznych jest przecież cała masa. To dobre źródło zbierania podstawowych informacji na temat monet. Możemy się dowiedzieć na przykład, z którego roku pochodzi dana moneta, jaka jest jej aktualna wartość rynkowa, czy jaki był jej nakład. Kolekcjonowanie monet to hobby dla ludzi, którzy potrafią cieszyć się z małych ale wyjątkowych rzeczy. Można czasem całe tygodnie czyhać na egzemplarz, którego akurat brakuje w naszej kolekcji albo czekać miesiącami na wydanie przez mennicę nowej odsłony kolekcji, która nie została jeszcze uznana za zamkniętą. Ja na przykład ciągle czekam na nowe numizmaty z kolekcji „Monet antycznych”, która została zapoczątkowana w 2009 roku.

Należy pamiętać, żeby zakupioną monetę odpowiednio zabezpieczyć. To ważne dla kolekcjonerów, ponieważ moneta, która choć odrobinę się porysuje zdecydowanie straci na wartości. Ciekawe egzemplarze nie pochodzą jedynie z zagranicy. Ja odczuwam sentyment do Mennicy Polskiej, która jest szanowana za swoje wyroby na całym świecie. Polacy wyposażeni są w nowoczesny sprzęt, zdobywają międzynarodowe nagrody, a monety przez nich wykonane są bardzo interesujące i wykonane perfekcyjnie. W numizmatyce każdy znajdzie coś dla siebie. Obojętnie czy interesuje się przyrodą, historią czy kulturą. Kończ już więc z czytaniem mojego artykułu i odwiedź najbliższy sklep z numizmatami albo wejdź na zaufany sklep internetowy. Zacznij kolekcjonować monety już dziś!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *