Numizmatyka jako hobby?

Wydawałoby się, że kolekcjonowanie monet jako hobby odeszło do lamusa. Zapewne kojarzy Ci się z jakimś starszym panem, który z całym pietyzmem przekłada kolejne monety, od czasu do czasu przygładzając potężną siwą brodę. W moim wcześniejszym przekonaniu to tak wyglądało. Teraz jednak kiedy sam jestem kolekcjonerem podchodzę do tej sprawy zupełnie inaczej. Numizmatyką zaraził mnie mój znajomy (rówieśnik), który swoją pasję zaczął czerpać od ojca. Bardzo podobało mi się, gdy opowiadał o kolejnych zdobytych i zakupionych monetach. W weekendy spędza on po kilka godzin dziennie na forach internetowych, żeby być ciągle „na czasie”.

Sowa z młodymi - zdjęcie znalezione na stronie Wcn.pl
Sowa z młodymi – zdjęcie znalezione na stronie Wcn.pl

Na całym świecie wychodzi bowiem niesamowicie dużo monet i aby ogarniać swoją wiedzą chociaż część, trzeba ciągle śledzić dokonania poszczególnych mennic. Kolekcjonować zacząłem kilka lat temu. Pierwsze monety dostałem właśnie od rzeczonego znajomego. Kilka monet w jego kolekcji mu się powtarzało więc oddał mi je tak „na dobry początek”. Dostałem monetę „Sowa z młodymi” z lat 70-tych oraz monetę przedstawiającą papieża Jana Pawła II, która wydana została w Republice Palau. Na dzień dzisiejszy posiadam już połowę całej serii „Zwierzęta chronione” i kilkanaście egzemplarzy przedstawiających polskiego papieża, z całego świata. Okazało się również, że mój ojciec chrzestny również kolekcjonuje monety. Zaczęliśmy wymieniać doświadczenia i przedstawiać poszczególne egzemplarze. Zdecydowanie nas to siebie zbliżyło.

Dzisiaj podobnie jak kolega przeglądam na bieżąco numizmatyczne fora internetowe, odwiedzam sklepy z monetami kolekcjonerskimi zarówno internetowe, jak i te tradycyjne Interesują mnie przede wszystkim monety kolekcjonerskie z lat 1972-2009. Polska mennica jest jedną z bardziej szanowanych w świecie dlatego warto obrócić się w temacie polskich monet. Szczególnie ciekawe wydają mi się egzemplarze wydane po 1998 roku. Są wydane bardzo estetycznie i bez większych problemów można dostać je w dobrym stanie fizycznym. O wartości kolekcjonerskiej monety świadczy przede wszystkim jej nakład, wizerunek jaki przedstawia, stan fizyczny oraz kruszec z jakiego została wykonana. Numizmatykę chciałem więc polecić wszystkim, bez względu na płeć i wiek. Kolekcjonerzy to nie nudziarze. Oprócz tego hobby zajmują się przecież różnymi rzeczami, mają różne wykształcenie i zainteresowania. Nie bój się więc opinii innych. Kolekcjonuj ! Życzę pokaźnych zbiorów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *