Hobby, czy może inwestycja?

Numizmatyka, czyli zbieranie, a może jak kto woli kolekcjonowanie wszelkiego rodzaju monet, banknotów. Jednak w rozumieniu encyklopedycznym numizmatyka zajmuje się badaniem banknotów i monet pod względem estetycznym, technicznym oraz historycznym. Numizmatyka to więc jest więcej niż pasja – numizmatyka pełni rolę pomocniczą dla historii. Numizmatyka nie jest dziedziną bardzo popularną. Owszem, nie jeden z nas zbiera pojedyncze egzemplarze, ale prawdziwych numizmatyków nie ma zbyt wielu. Numizmatycy zajmują się przede wszystkim kolekcjonowaniem i klasyfikowaniem monet, datowaniem, ustalaniem kręgu użytkowników, umieszczaniem tych monet i banknotów w odpowiednim okresie dziejowym.

Zdjęcie znalezione na stronie Blog.onet.pl

Można powiedzieć, że numizmatycy to nie tylko hobbyści, ale czasem specjaliści z dziedziny historii, politologii i innych dziedzin pokrewnych. Jednak, czy numizmatyka to tylko hobby, a może to również sposób na inwestowanie? Sami numizmatycy uważają, że to tylko sposób na życie, zbieranie środków pieniężnych, , klasyfikowanie ich wyszukiwanie „perełek”. Jednak nie jest tajemnicą, że to również świetna inwestycja. Zbieranie monet może przynieść całkiem niezłe dochody. Ceny poszczególnych monet czy też banknotów mogą osiągnąć czasem astronomiczne ceny. Nie mówimy tu tylko o starych monetach z czasów rzymskich czy greckich, mowa jest tu również o monetach z niedawnych czasów.

Wszystko zależy od roku produkcji takiego środka płatniczego, jego stanu technicznego, oraz okoliczności jego wydania. Czasem wybicie pieniądza z błędem powoduje, że staje on się bardzo rzadkie, przez co mogą osiągnąć naprawdę wysokie ceny. Z drugiej strony jednak nawet bardzo stara moneta może być niewiele warta na rynku numizmatycznym jeśli jest monetą popularną. Rynek numizmatyczny rządzi się swoimi prawami, wartości są ustalane na zasadzie popytu i podaży. Numizmaty wystawiane są przede wszystkim na giełdach, ale prawdziwe perełki jeśli zmieniają właścicieli, to raczej w formie bezpośrednie wymiany, pomiędzy zainteresowanymi stronami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *