Narodziny numizmatyki

O numizmatyce słyszał chyba każdy. Pierwsze skojarzenie to najczęściej coś pomiędzy starszym Panem, który wypełnia sobie wolny czas albo lekko zdziwaczałym człowiekiem, który nadaje swojemu życiu trochę koloru zbierając i zachwycając się prostymi kawałkami metalu lub papieru. Nic bardziej mylnego.

Numizmatyka - zdjęcie znalezione na stronie Karat.zgora.pl
Numizmatyka – zdjęcie znalezione na stronie Karat.zgora.pl

W rzeczywistości numizmatyka jest szalenie ciekawą nauką, bo chyba tak ją można już nazwać, zajmująca się środkami płatniczymi. Odkąd ludzie zaczęli odchodzić od wymiany barterowej, czyli tradycyjnej wymiany towar za towar lub towar za usługę potrzebowali czegoś co zracjonalizuje ich umowy. Nie byłoby to proste gdyby handlarz za każdym razem wymieniając swoje towary musiał biec do domu, wynosząc i wymieniając kolejne drogocenne lub mniej wartościowe przedmioty. Tak właśnie narodził się pieniądz, w celu ułatwienia ludziom życia. Wraz z czasem zyskał też najróżniejsze kształty, formy.

W ten sposób sam środek płatniczy często stawał się dziełem sztuki i poznając te dzieła mamy możliwość poznać też historię ich twórców.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *