Monety Euro w Finlandii

Finlandia jest krajem, którego monety charakteryzują się jednym specyficznym elementem: w systemie monetarnym praktycznie nie używa się monet o nominałach jednego i dwóch centów, jednak ze względów prawnych są one wybijano, choć w minimalnych nakładach i raczej z myślą o kolekcjonerach.

Monety Euro 2012 Finlandia - zdjęcie znalezione na stronie Blog.nonsolosorpresine.it
Monety Euro 2012 Finlandia – zdjęcie znalezione na stronie Blog.nonsolosorpresine.it

Finlandia projektując swoje monety euro poszła drogą, którą teraz che iść także Polska, czyli w dość prosty sposób przeniesiono wzory narodowe na euro z danego bilonu. Monety od jednego do pięćdziesięciu centów mają na rewersie godło fińskie, identyczne z tym, które na marce fińskiej było wybijane od tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego czwartego roku. Monety o nominale jednego euro przedstawiają dwa łabędzie w locie nad jeziorem, co jest jasnym nawiązaniem do symboli i jednocześnie krajobrazu Finlandii. Na monecie o najwyższym nominale znajdują się owoce i kwiaty maliny moroszki- typowej rośliny fińskiej. Autorami trzech różnych projektów są trzej różni projektanci. Do 2009 roku Finlandia wydawała co roku jeden wzór monety okolicznościowej o nominale dwóch euro. Razem zebrało się tych wzorów sześć.

Najstarsza z roku 2004 została wydana z okazji piątego rozszerzenia Unii Europejskiej i ma wzór identyczny z tym, jakie dla tej monety przyjęły niektóre inne kraje członkowskie- schematyczny rozkwit rośliny. Rok później wydano monetę euro w sprawie sześćdziesiątej rocznicy utworzenia NATO i jest to jedna z najbardziej poszukiwanych fińskich monet euro- przedstawia obraz gołębia pokoju z gałązką oliwną złożony z trzynastu elementów puzzle. W 2006 wybita została wybita moneta „Powszechne i równe prawa wyborcze” upamiętniająca fiński dokument z 1906 roku, przedstawiająca dwie odwrócone względem siebie neutralne twarze. Kolejny rok to moneta upamiętniająca 90 rocznice proklamowania niepodległości, przedstawiająca łódź wioślarzy, w 2008 wydano monetę „prawa człowieka” przedstawiającego człowieka na tle serca stanowiącego wyrwę w krajobrazie w widoku z lotu ptaka oraz “wyryty” napis “human rights” w kształcie litery V. Ostatnią okolicznościową monetą euro z 2009 roku jest „200 rocznica fińskiej autonomii” przedstawiająca stromą górę ozdobną w tradycyjny wzór.

Monety fińskie są w każdym calu dopracowane, a edycje okolicznościowe stanowią obiekt pożądania kolekcjonerów nie tylko w Finlandii, ze względu na swoją wielką wartość artystyczną.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *